Manisa Haberleri

KÖYCEĞİZ GÖLÜ VE DALYAN KANALINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Haber 13.04.2013 10:29 Cumartesi
Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’ndeki Köyceğiz Gölü ve Dalyan Beldesi’nde bulunan Dalyan Kanallarında çalışaçak taşıma araçları yönetmenliği Dalyan belediyesi’ne ait çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda Kaymakam Hüseyin Yılmaz Başkanlığı’nda yapıldı.
Köyceğiz Gölü ile Dalyan Kanallarında çalışan taşıma araçları bilgilendirme toplantısı’na Kaymakam Hüseyin Yılmaz, Garnizon Komutanı J. Kd. Üstğm.İbrahim Güner, Ortaca Belediye Başkan Vekili Cemil Durak, Dalyan Belediye Başkanı Arif Sarı, Dalyan Jandarma Karakol Komutanı J.Kd. Başçavuş Nihat Nas, Dalyan Turizm Büro Memuru Namık İlhan, Dalyan Tekne Kooperatifi Başkanı Atilla Gültekin, Göcek Liman Başkanlığı Personeli Denizcilik Uzmanı Bülent Köroğlu, Dalyan Kanal ve Deniz Görevlisi Musa Uykur, Şehirçilik Bakanlığı’na bağlı Muğla İl Müdürü Lütfi Yıldız ve tekne sahipleri ile tekne kaptanları yer aldı.
Yapılan bilgilendirmi toplantısının açılış konuşmasını Şehirçilik Bakanlığı Muğla İl Müdürü Lütfi Yıldız’ın yaptığı açılış konuşmasında; “ Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanallarında çalışacak taşıma araçları yönetmenliğinin ve idare kurulunun 2013 yılında almış olduğu kararları sizleri hem bilgilendirmek, hem uyumlu çalışmak adına bir bilgilendirme toplantısı düzenledik. Kafanızda bulunan soruların sunum sonrasında mümkün olduğu kadar; kırıcı olmadan belli bir düzen çerçevesinde çevaplandırılacaktır.”
Göcek Liman Başkanlığı Denizcilik uzmanı Bülent Köroğlu ise yaptığı sunumda; “Bu Yönetmeliğin amacı, Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanallarında, bölgenin ekolojik değerlerini korumak, çevre kirlenmelerini ve bozulmalarını önlemek gayesiyle bu sularda seyredecek her türlü aracın teknik özelliklerinin belirlenmesi, araç trafiğinin düzenlenmesi ve denetlenmesine ait usul ve esasları belirlemektir. Bu Yönetmelik, 383 sayılı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı Kurulmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin 1 inci ve 24 üncü maddeleri hükümlerine istinaden hazırlanmıştır.”dedi.
Göcek Liman Başkanlığı Denizcilik Uzmanı Bülent Köroğlu yaptığı sunumda ise;
Idare Kurulu ve Muayene Komisyonlarının teşkili, yetki ve görevleri. İdare Kurulunun Teşkili
İdare Kurulunun Görevleri; Tekne Muayene Komisyonu’nun görevleri. Yolcu Taşıma Kapasitesinin kontrolu hakkında açıklamalarda bulundu.
Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanallarında son 3 yıl boyunca muayene belgesi yaptırmayan tekneler Muayene komisyonu tarafından tespit edilerek kullanılmayanların plakaları iptal edilecek ve çıkan plakalar kurul tarafından Belediyelere dağıtılarak, belediyeler verilen plakaları objektif olarak isteklilere vereceklerdir.”
HANUTÇULUĞU GEÇİT YOK
Hanutçulukla ilgili olarak gerekli kontrol ve denetimlerin sıklaştırmasına ve bu konuda kesinlikle taviz verilmemesine diye açıklamalarda bulunup, tekne sahiplerine uyarıda bulundu.
Göcek Libsan Başkanlığı Denizcilik Uzmanı Köroğlu konuşmasının son bölümünde ise;“Dalyan Jandarma Karakol Komutanlığı tarafından Dalyan-Ortaca yolu güzergahı, Dalyan-Gökbel Köyü güzergahı, Dalyan Dörtyol döner mevkii ile Bot Komutanlığı yolu güzergahında sivil jandarma personeli görevlendirilecek, sivil personel Kamera çekimi yaparak hanutçuluğ tespit ettiğinde ; ilgili mevzuat gereği gerekli tahkikat yapılacaktır.”
Cezayı İşlemlere ait tutanakları ilgili kaymakamlık Kanalıyla tahsilat için Mal Müdürlükleri veya Vergi Dairesine gönderileciğini açıkladı.
Mesai saatlerinde Muayene Komisyonu ile birlikte Mesai saatleri dışında münferiden Dalyan Jandarma Asayiş Bot Timine; Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanallarında Çalışacak taşıma Araçları Yönetmeliği Kapsamında denetleme yetkisi verildiğini bildirdi.
Kaymakam Hüseyin Yılmaz ise; “Ben yeni geldiğim için bu konularda açıkcası bilgim yok. Ama elimizde bir yönetmenlik vardır. Bu yönetmenlik aynen uygulanıyor. Eğer bu yönetmenlikte itirazı olanlar var ise, bir komusyon kurulup, gerekli bakanlıklara yazılarak değişimi sağlanabilir. Yapmak istedikleriniz değişiklikleri Kaymakamlığı’na getirip, bizde gerekli bakanlıklarla isteklerinizi iletiriz.”diye konuştu.