Manisa Haberleri

LİSE ÖĞRENCİLERİNE ’İŞ ARAMA BECERİSİ’ SEMİNERİ

Haber 13.04.2013 11:22 Cumartesi
Kütahya'da İŞ-KUR, öğrencilere yönelik “İş Arama Becerileri ve Meslek Danışmanlığı” konulu seminer düzenledi.
İŞ-KUR İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle lise düzeyindeki tüm okullarda okuyan öğrencilere iş arama becerisi kazandırmak için yapılacak seminerlerin ilki Kütahya Kız Teknik Lisesi’nde yapıldı.
İŞ-KUR İş ve Meslek Danışmanı Erdoğan Şahin Kız Lisesi 9. ve 12. sınıf öğrencilerine iş arama becerirli ile ilgili sunum yaptı. İş ve Meslek Danışmanı Erdoğan Şahin, iş arayan kişinin öncelikle kendisini çok iyi tanıması gerektiğini belirterek “Rotası belli olmayan hiçbir gemiye rüzgar yardım etmez” dedi.
Yetenekli olabiliriz fakat bu yeteneğimizi davranış haline getirmeliyiz diye Şahin, “Ne kadar yetenekli olursak olalım yeteneğimiz geliştirmiyor isek o yetenek bizi yarı yolda bırakacaktır. Yeteneğimizi geliştirip bir konuda uzmanlaşmalıyız. Ben şu alanlarda donanımlıyım demek yeterli olmuyor. Belgeler, sertifikalar bazı zamanlar yetersiz kalabiliyor. Önemli olan bu donanımları en iyi şekilde gösterebilmek karşı tarafa anlatabilmektir. Günümüzde işveren çalışana yatırım olarak bakmaktadır. Biz ne kadar kalifiye olursak işveren tarafından o kadar değerli olacağız”şeklinde konuştu.
“İŞİMİZİ SEVMELİYİZ”
Erdoğan Şahin,”İşimizi yaparken hevesle işimizi yapmalıyız ve sevebileceğimiz işleri kendimize meslek edinmeliyiz. İş ortamı, işe adaptasyon, işin veriminde oldukça önemlidir” diye konuştu.
Kişinin kendisine göre doğru işi bulabilmesi için hayattan ve işinden beklentilerinin de çok önem arz ettiğini söyleyen Şahin, İş edinmek için ne yapılması, nelerin takip edilmesi gerektiğini, iş görüşmesine giderken yapılması ve yapılmaması gerekenleri, insan kaynakları ve meslek danışmanları, doğru cv hazırlama teknikleri ile ilgili bilgi verdi.
İŞKUR Kütahya İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, yapılan seminerin öğrenciler için önemli olduğunu ifade ederek, ”Hayat bir yaşam mücadelesidir. Bu nedenle hayatımızın devamı için iyi ve kendimiz için doğru olan bir işte çalışıyor olmamız gerekir. Dolayısıyla iş edinme konusunda doğru bilgilenmeye ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.