Manisa Haberleri

HACETTEPE SENFONİ ORKESTRASI MACARİSTAN’I YENİDEN FETHETTİ

Haber 13.04.2013 12:39 Cumartesi
Avrupa turnesine çıkan Hacettepe Senfoni Orkestrası, bu ülkede verdiği konserlerle Macar seyircileri büyüleyerek Macaristan'ı adeta yeniden fethetti.
Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası Macaristan ve Polonya'yı kapsayan Avrupa turnesinin ilk durağı Macaristan'da dün gece İtalyan Enstitüsü Konser Salonu'nda verdiği muhteşem konserler Macar seyircilerden dakikalarca alkış aldı.
6 Nisan'da Eger, 8 Nisan'da Debrecen ve 10 Nisan'da da Miskolc şehirlerinde konser veren Hacettepe Senfoni Orkestrası, Macaristan'daki son konserini dün gece Budapeşte'de verdi.
İtalyan Enstitüsü Konser Salonu'nda 500 Macar seyirci önünde Prof. Erol Erdinç'in yönetiminde konser veren orkestra büyük beğeni kazandı.
Türkiye'nin Macaristan Büyükelçisi Kemal Gür'ün de hazır bulunduğu konserde opera sanatçısı Nihan Turnagöl, piyanist sanatçıları Metin Munzur ve Demet Akkılıç solo konser verdi. Ardından ise orkestra dünyaca ünlü Macar bestekar Franz Liszt ile Beethoven'in parçalarını seslendirdi.
Orkestra son olarak ise Brams'ın dünyaca ünlü ''Macar Dansları'' eserini seslendirirken salondaki seyirciler Türk müzisyenlerini alkış yağmuruna tuttular.
Orkestra şefi Prof. Erol Erdinç'i defalarca sahneye davet eden Macar seyirciler, Macar Dansları parçasını bir kez daha orkestraya alkış temposuyla eşlik etti.
Konserin ardından İHA muhabirine açıklama yapan Büyükelçi Kemal Gür, muhteşem bir konser turnesi gerçekleştirdikleri için Hacettepe Senfoni Orkestrası'nı tebrik ettiğini söyledi. Duygu yüklü olduğunu söyleyen Gür, konseri izleyen Macar seyircilerin kendisini kutladığını, başta Sayın Erdinç olmak üzere orkestranın tüm bireylerine teşekkür ettiğini belirtti.
Büyükelçi Gür ayrıca, "Burası çok tarihi bir binadır. Macaristan'ın ilk parlamentosudur. Macarlar bu binaya taparlar, çok severler. Ve Hacettepe'yi burada konuk etmek çok, çok olağanüstü bir duygudur. Orkestra çok profesyonelce çaldı. Ben bu topluluğun bir akademik öğrenci orkatstrası olduğunu zor izah ettim" diye konuştu.
Prof. Erol Erdinç ise, Macar seyircilerle buluşmaktan ötürü çok mutlu olduklarını, bu turnenin düzenlenmesinde en fazla emeği geçen Sayın Büyükelçi Kemal Gür'e teşekkür ettiğini açıkladı.
"Müpa'da Peçs'de, çok önemli yerlerde, çok güzel salonlarda konserler yapıp, övgüler aldık" diyen Erdinç ayrıca, "Biz görevimizi yaptık. Bunu umut ediyorum ve çok mutluyum" dedi.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Reyyan Başaran da, "Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası 6-14 Nisan tarihleri arasında Macaristan ve Polonya'da önemli sanat merkezlerini kapsayan konser turnesinin ilk ayağını başarıyla gerçekleştirdiğini, yarından itibaren ise Polonya'nın başkenti Varşova'da konser vereceklerini kaydetti.