Manisa Haberleri

(ÖZEL HABER) BELEDİYE BAŞKANININ ’NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE’ HASSASİYETİ

Haber 13.04.2013 12:39 Cumartesi
Türkiye’de tartışmalara neden olan ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazısı Balıkesir’de 24 metrekare boyutunda şehrin girişine asıldı. Türkiye'nin çeşitli noktalarından Balıkesir'e gelen vatandaşlar, şehir terminaline asılan ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazının altından geçerek şehre girerken, vatandaşlar yazıyı astıran Belediye Başkanı İsmail Ok’u uygulama için tebrik etti.
Balıkesir Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne LED teknoloji ile 24 metrekarelik Türk Bayrağı ve ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazısı asıldı. Özel aydınlatma sistemi ile ışıklandırılan yazı ve bayrak, terminal girişinde şehre gelenleri karşılarken, yolcular ve terminal çalışanları ise durumdan memnun. Malatyalı olduğunu kaydeden Hazma Erdemir, Malatya’dan Balıkesir'e geldiğini ve dev Türk Bayrağı ile ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazısını görünce hoşuna gittiğini söyledi. Yolcu Erdemir, son zamanlarda Türklük üzerine yazıların kaldırıldığını söyleyerek, “Türklüğünden şüphe eden varsa bu yazıyı da kaldırsın. Türklüğünden şüphe etmeyen insanlar o yazıyı oradan kaldıramaz. Biz o bayrakla var olduk ve onunla gurur duyuyoruz. Terminale gelen bir başka yolcu Ferhat Dikmen ise yazıyı görünce mutlu olduklarını ve gurur duyduklarını söyledi. Dikmen, Kıbrıs’ta askerlik yaptığı zamanlarda da ‘Önce Vatan’ yazısını kendisinin onardığını söyleyerek, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazısının Türkiye'nin bütün şehirlerinde olması gerektiğini söyledi.
Balıkesir Terminalinde otobüs işletmesi sahibi olan Özcan Şengörenoğlu, Belediye Başkanı İsmail Ok’u yaptığı hizmetten dolayı kutladı. İşadamı Şengörenoğlu, “Terminalimizdeki bu yazı ve bayrak ses getirdi. Bilhassa geceleri bayrağımız ışıklandırıldığında çok daha dikkat çekici hale geliyor. Balıkesir Belediyesi’ne verdiği bu hizmetten dolayı teşekkür ederiz” dedi. Terminalde çalışan Süleyman Keskin, Türk Bayrağının sembol olduğunu kaydetti. Keskin, “Bizim sembolümüz bu. Buna söylenecek bir laf yok. Buradan geçerken herkes bu bayrağa ve yazıya selam verecek. Türk vatandaşımız olarak bizim sembolümüz bu ve bunu kimse bozamaz. Allah'a şükürler olsun ki biz bu bayrağın altında yaşıyoruz. Bizi Türklüğümüzden vazgeçiremezler, Ne Mutlu Türküm Diyene’ şeklinde konuştu.
Şehirlerarası Otobüs Terminali'ne gelen yolcular ise dev bayrak ve "Ne Mutlu Türküm Diyene" yazısı altında hatıra fotoğrafı çekiliyorlar.
HALK İSTEDİ BAŞKAN YAPTI
Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok, şehirlerarası otobüs terminaline asılan bayrak ve yazı ile ilgili görüşlerini aktardı. Başkan Ok, Türkiye’nin alışık olmadığı dönemler geçirdiğini söyleyerek, “ Balıkesir'e daha önce temiz su arıtma tesisine dev bir bayrak yaptırmıştık. Türkiye’deki en büyük LED bayraklardan birisiydi. Şimdide Balıkesir Şehirlerarası Terminali’ne gururla ve iftiharla bir LED bayrak yaptık. Türkiye son günlerde hiç alışık olmadığı günler yaşıyor. Allah yazdıysa da bozsun ama Türk Milleti bu yönde bir şey olursa gereğini de yapacaktır. Türkiye bu süreçte, Osmanlı'nın son dönemlerde yaşadıklarını yaşamaya başladı. Bu ülkede birileri ne yaparsa yapsın, Balıkesir halkı ve Kuva-yi Milliye kahramanlarının torunları da bu vatanın Türk yurdu olduğunu, her karış toprağının da şehit kanları ile yoğrulduğunu biliyor. Bizim bağımsızlığımızın teminatı da o ay yıldızlı bayrağımızın dalgalanmasıdır” dedi.
Milli değerleri koruyacaklarını ifade eden Başkan Ok, “Biz Balıkesir Belediyesi olarak, sözde barış süreci başlamadan önce, Balıkesir temiz su arıtma tesislerine LED bayrak yapmıştık. Şimdi böyle bir süreçte de bunların yapılıyor olması bizleri ziyadesi ile memnun etti. Biz var olduğumuz sürece bu değerlerimizi yaşatacağız, Balıkesir halkının talebi budur. Bizde onların hizmetkarı olduğumuza göre şehrimizde bu örnekleri daha da çoğaltacağız” şeklinde konuştu.
“TC İLE OYNAMANIN FAYDASI OLMAZ”
Balıkesir Valiliği tabelasında bulunan TC ibaresinin 2011 yılında kaldırılması sonrasında Balıkesir'e 2012 yılında atanan Vali Ahmet Turhan'ın TC ibareli yeni yazı astıracaklarını açıklamasını değerlendiren Başkan Ok, durumdan memnun olduğunu ifade etti. Başkan Ok, “Valimiz ile ilgili yorum yapmak şık olmaz. Valimiz devletimizi temsil ediyor, ben Balıkesir halkını temsil ediyorum. Onların bizden daha fazla bu konuda hassas olduğuna inanıyorum. Sağlık Bakanlığındaki uygulamalarla ülke gündemine gelen TC yazısı Balıkesir’de de gündeme geldi. Bu da zaten düzeltiliyor. Bu konuların Türkiye'nin gündeminden çıkmasını istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, bu devletin ismidir. Bunlarla oynamanın kimseye faydası olmaz, zararı olur. Bu ibarenin tekrar yerine konulmasından, Balıkesir halkı memnun olduğu için bende memnun olduğumu ifade etmek istiyorum.