Manisa Haberleri

’YAZA FORMDA GİRELİM’’ KONFERANSI

Haber 13.04.2013 12:54 Cumartesi
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde halka açık konferanslar kapsamında diyetisyen Ayşe Ceren Ayalp, “Yaza Formda Girelim” konulu konferans verdi.
Sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayan Ayalp, “yeterli ve dengeli beslenme nedir, nasıl uygulanmalıdır” hakkında açıklamalarda bulundu. Gündemdeki popüler diyetlerin uygulanmasının vücuda verdiği zararlardan bahseden Ayalp, “Tek düze ve bol yasakl ı diyetler sağlıklı beslenmeden çok uzak. Sağlıklı beslenmenin temelinde, kişiye özgü doğru diyet ve egzersiz vardır” dedi.
Hızlı kilo vermenin doğru olmadı ğına işaret eden Ayalp, bu şekilde verilen kilonun tamamının yağ dokusundan gitmeyerek hemen geri alınacağını söyledi. Yazın havanın sıcak olması nedeniyle metabolizma hızının arttığı ve bunun da yağ akımını hızlandırdığını vurgulayan Ayalp, “Yazın kişilerin daha hareketli ve aktif oluşu, günlerin uzamasıyla harcanan enerjinin artması, daha fazla su ve daha çok sebze tüketilmesi nedeniyle yazın diyet yaparak kilo vermek çok daha kolaydır” diye konuştu.
Bölgesel ve özellikle karın bölgesindeki yağlanmanın metabolik hastalıkların işaretçisi olabileceğine dikkati çeken Ayalp, vücut ölçümlerinin nasıl yapılabileceğini anlattı. Besin öğelerinin hangi öğünlerde nasıl yenilmesi gerektiği konularında hatırlatmalarda bulunan Ayalp, şunları kaydetti: “Sağlığımız için tükettiğimiz besinlerin çeşitliliği büyük önem taşır. Beslenmenin yanı sıra günlük ve haftalık olması gereken aktivite ve egzersizleri ihmal etmemeliyiz. Bu sırada atlamamamız gerek en önemli nokta da vücudun günlük sıvı ihtiyacını karşılamaktır” şeklinde konuştu.
Yaş, cinsiyet, kilo, boy, yaşam tarzı, metabolik değerler gibi faktörlere bağlı olarak diyetin kişiye özel olması gerektiğinin altını çizen Ayalp, oluşturulan diyetlerin dönemsel değil bir yaşam şekli, davranış değişikliği haline gelmesi gerektiğini belirtti. Konferans sırasında, katılımcıların beslenme şekliyle ilgili yapılan anket sonuçlarını değerlendiren Ayalp, beslenme konusunda uzman desteğinin gerekliliği üzerinde durdu. Katılımcılara ara ve ana öğünlerde tercih edebilecekleri besinlerin ikram edildiği konferansta, sağlıklı ve lezzetli yiyeceklerin diyetlerinde mutlaka olması gerektiğini vurgulayan Ayalp, sunumunun ardından soruları yanıtladı.