Manisa Haberleri

ALTINDAĞ BELEDİYESİ 2013’E ZİRVEDE GİRDİ

Haber 13.04.2013 13:28 Cumartesi
Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, 2012 yılına damga vuran yatırımları anlattı. Tiryaki, 2012 yılında 3 bin 260 gecekonduyu kavgasız gürültüsüz yıktıklarını söyledi.
Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Altındağlı vatandaşlara bir yıl boyunca gerçekleştirdiği icraatları anlatarak, gelecek yılın projeleri hakkında bilgi verdi. Tiryaki, Ankara’da ilk kez denenen “watch out” perdesinde 3 boyutlu bir sunum gerçekleştirdi. Altındağlı muhtarların, okul müdürlerinin, öğretmenlerin, okul aile birliği başkanlarının, esnaf ve sivil toplum örgüt temsilcileri ile vatandaşların davetli olduğu program kokteylle başladı. Kokteylin ardından Altındağ Belediyesi Başkanı Veysel Tiryaki, bin 500 kişilik salonu dolduran vatandaşların alkış ve tezahüratları ile salona girdi. AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek’in yanı sıra çok sayıda milletvekili ve farklı kurumlardan pek çok üst düzey bürokratın da katıldığı programda Başkan Tiryaki, 9 yılın değerlendirmesini yaptı. Sunumun ardından spor, sanat, eğitim gibi farklı dallarda dereceye giren Altındağ’ın başarılı çocukları sahneye davet edilerek ödüllendirildi.
Altındağ Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Tiryaki, “Göreve başladığımız 2004 yılında 33 milyon TL ile devraldığımız belediyenin gelir bütçesini, 2012 yılında 175 milyon TL’ye çıkardık. 2012 yılını dev yatırımlarla tamamladık” dedi.
Tiryaki, “Altındağlı hemşehrilerimizi, sivil toplum kuruluşlarını ve Altındağ’ın ileri gelenleriyle her yıl bir araya geliyoruz. Şeffaf belediyeciliğin bir gereği olarak 2012 yılında yaptığımız çalışmaları anlatıyoruz” diye konuştu.
2013 yılı için Çinçin 3. Etap Toplu Konutları, Çinçin Kültür Sarayı, kurban kesim alanı, 2 adet yüzme havuzu, köy park ve mesire alanı projelerinin inşaatlarının hızla tamamlandığını ifade eden Tiryaki, şunları kaydetti:
"Geçmişte Altındağ’ın zahmetini çekenler, bugün rahmetine ortak oluyor. Geçirmiş olduğumuz zorlu dönemlere rağmen değişen ve güçlenen yapımızla kaliteli hizmet ve kurumsal yönetim anlayışımızı devam ettirerek Altındağ’a, Ankara’ya ve Türkiye’ye değer katmaya devam edeceğiz. Biz Altındağ’ı kendi evimiz, Altındağlıları da ailemiz gibi görüyoruz."
2012 YILINDA 71 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI
“2006 yılından itibaren gelir gider dengesini tutturan Altındağ Belediyesi, 2012 yılında 175 milyon TL gelir elde ederken, bunun 71 milyon TL’sini yatırıma harcadı“ diyen Başkan Tiryaki, 2012 yılına damga vuran yatırımları anlattı. Tiryaki, 2004-2012 yılları arasında Altındağ’a net 315 milyon TL yatırım yapıldığının altını çizdi. Tiryaki’nin verdiği bilgilere göre yapılan yatırımlar şöyle:
“Tek bir kaçak yapı yapımına izin verilmedi. 2012’de 3 bin 260 gecekonduyu kavgasız gürültüsüz yıkan Altındağ Belediyesi 2005 yılından beri toplam 25 bin kaçak yapıyı yıkmış oldu. Aktaş 1. ve 2. etap, Çinçin 1. ve 2. etap, Doğantepe ve Gökçenefe Toplu Konutları’nı tamamlayan Altındağ Belediyesi, 2012 yılında Çinçin 3. etapla birlikte Aktaş 3. etap, Bentderesi, Şükriye mahallelerindeki çalışmalara hız verdi. Başpınar Mahallesi’ndeki yıkımları da tamamlayan Altındağ Belediyesi, bu alanda da toplu konut çalışmalarına start verdi. Bölgedeki sosyal yapıyı da değiştirmek için projeler üreten Altındağ Belediyesi’nin bölgedeki en dikkat çeken çalışmalarından birisi de, Çinçin’e inşa edilen Kültür Merkezi. 6 bin metrekare kapalı alanı bulunan tesiste bin 500 kişilik çok amaçlı bir salon bulunuyor. Altındağ Belediyesi, Güneşevler, Aydınlıkevler, Battalgazi, Gülpınar, Feridun Çelik, Karapürçek, Alemdağ, Başpınar, Karakum ve Yıldıztepe mahallelerine yaptığı anaokullarının inşaatlarını tamamladı. 2012 yılında Yeşil Kuşak Parkı, Anahatun Parkı, Oyun Parkı, Kaykay Parkı, Beşikkaya, Güneşevler, Yıldıztepe parklarının inşaatları tamamlandı. Doğantepe Mahallesi’ne yapılan ve Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegevic’in isminin verildiği park 7 Nisan’da açıldı. Diğer yandan 2012 yılında yapımına başlanan 400 dönüm üzerine kurulu mesire alanı da 2013 yılında hizmete girdi.”
Başkan Veysel Tiryaki, Altındağ’a 100 yıl öncesinin köyünü inşa edeceklerini de söyledi. 400 dönümlük bir arazide köprüleri, dereleri, yel ve su değirmenleri ile ziyaretçileri zamanda yolculuğa çıkaracak olan Köy Park’la ilgili olarak Tiryaki, “Çocuklarımız su değirmeninin, yel değirmeninin ne olduğunu öğrenecek. Bir buğdayın un haline nasıl geldiğini görecek” diye konuştu.
KURBAN KESİM ALANI 2013'E HAZIR
Tiryaki'nin sunumuna göre Ankara’nın en büyük ve en modern kurban kesim alanı Altındağ’a inşa ediliyor. Modern tesiste her 6 dakikada 3 hayvan kesip paketlenebilecek. Ankara tarihi için önemli bir bölge olan Hamamönü’nde gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarını Hamamarkası olarak adlandırılan bölgeye de taşıyan Altındağ Belediyesi, çalışmalarında son noktaya geldi. Altındağ Belediyesi, çiftlerin evlilik öncesi gerçekleştirdiği geleneksel kına geceleri için muhteşem bir mekan tasarladı. Kına konağı, restorasyon sonrası yeniden hayata dönen Hamamarkası bölgesinde kına türküleri ile yeniden canlanıyor. Altındağ Belediyesi’nin birkaç yıl önce yıkılmaktan kurtardığı ve başarıyla tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından müze olarak hizmete açtığı kapalı bölümün ardından Ulucanlar Cezaevi’nin yarı açık kısmının restorasyon süreci de tamamlandı. Halkın geleneksel ve modern görsel sanatları daha yakından tanımasını ve isterlerse öğrenmelerini sağlamak amacıyla Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi’nin içerisindeki 30 atölye sanatçılara tahsis edildi ve bu alanda bir sanat sokağı oluşturuldu.