Manisa Haberleri

TAKSİM’DE ’1. GEZİ PARKI FESTİVALİ’ BAŞLADI

Haber 13.04.2013 13:37 Cumartesi
Taksim’i Yayalaştırma Projesini protesto eden grup “1. Taksim Gezi Parkı Festivali” kapsamında bir araya geldi. Festivale CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ve milletvekilleri katılırken, projenin iptal edilmesi istendi.
Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin düzenlediği 1.Taksim Gezi Parkı Festivali başladı. Gün boyu sürecek olan festivale, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ve Haluk Eyidoğan ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Festivale katılan Umut Oran, “İstanbullular, Taksimliler bugün günlerini burada geçirecek. Son derece demokratik bir eylem yapıyorlar, bu eylemlerini festivale dönüştürmüş durumdalar. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde hiçbir başbakan bir şehre bir mekana tek başına karar vermiyor. Ben inanıyorum ki öncelikle İstanbul halkı bundan 19 yıl önce İstanbul’u alarak ülkeyi bu hale getirenlere seçimlerde en güzel cevabı verecek. Taksim sadece İstanbul’un değil dünyanın gerçekten bir uğrak merkezi. İnsanlar burada toplanıyor burada buluşuyor” dedi.
Taksim Gezi Parkı Koruma Ve Güzelleştirme Derneği adına basın açıklaması yapan Nahide Ilgın ise “Taksim’de yaşayanlar ve Taksim’i yaşatanlar olarak Taksim, Beyoğlu bizim evimiz, işyerimiz sokağımız, mahallemiz, parkımız kısacası burayı paylaştığımız diğer tüm canlılarla birlikte ortak yaşam alanımız. Burada biz yaşıyoruz ve burayı biz yaşatıyoruz. Halk olarak bizde bilimin, hukukun koruma kurulunun düşündüğü gibi düşünüyorum ve Taksim Yayalaştırma Projesi’ne onay vermiyoruz” dedi.
Öte yandan, festival kapsamında 18.00’dan sonra Yaşar Kurt, Yasemin Mori, Bulutsuzluk Özlemi, Kolektif İstanbul, Büyük Ev Abluka gibi grup ve isimlerin performans sergileyecekleri öğrenildi.