Manisa Haberleri

GALATASARAY, SEYİRCİSİZ OYNAMAYA TEPKİ GÖSTERDİ

Haber 13.04.2013 14:32 Cumartesi
Galatasaray Kulübü, Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu'nun vermiş olduğu 2 maçlık seyircisiz oynama cezasına tepki gösterdi.
Galatasaray resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Türkiye Basketbol Fedrasyonu'nun (TBF) 9 Nisan 2013 tarihinde verdiği disiplin kararlarının bugüne kadar benzeri görülmemiştir. TBF'ye verdiğimiz savunmadaki benzer olay ve kararlar incelendiğinde seyircilerin salonlardan çıkartıldığı, saha boşaltma kararlarını takiben ise, TBF disiplin kurulunun ev sahibi takımlara yalnızca para cezası verdiği görülecektir. Bunun dışında kalan tek istisnai örnek 28 Ocak 2007 'de Pınar Karşıyaka ile oynanan maçtan sonra Fenerbahçe Ülker’e verilen seyircisiz maç oynama cezasıdır ve bu ceza da para cezasına çevrilmiştir. O maçta takdir hakkını cezai indirimden yana kullanan Sayın Kurul’un, bu kez kendi gerekçeli kararında Pınar Karşıyaka taraftarının tahrik edici taşkın davranışlarını kabul etmesine rağmen, herhangi bir ceza indirimi sebebi bulamamış olması şaşırtıcıdır. Bazı salonlarda teknik komiserine ve hakemlerine "müsabakanın bitirilebilmesi açısından anons prosedürünü" uygulatabilme güvenliğini halen sağlayamayan TBF 'nin, Sayın Vali ve Emniyet Müdürlerinin güvenlik garantisi vermesine rağmen maçı seyircisiz başlatması da son derece düşündürücüdür.
Adaletin terazisinin tamamen şaştığı, olayların oluş biçimlerine değil de kulüplere göre ele alındığı intibaını veren bir ortamda; sporda dostluk, barış, kardeşlik ortamının hakim olması nasıl beklenebilir?
Her şeye ve herkese "RAĞMEN", Galatasaray Medikal Park basketbol takımı, şampiyonluk hedefine dün olduğundan çok daha fazla inanmaktadır ve bundan sonra çıkarılabilecek engelleri de hesaplayarak, mücadelesini kararlılık ve cesaretle sürdürecektir. Bu durumu tek güvencemiz olarak kalan tüm sporseverlerin ve kamuoyunun takdir ve yargılarına sunuyor, taraftarımızın emin olmalarını rica ediyoruz. Taraftarımızın yanımızda olmasına imkan tanındığı ilk maçtan itibaren, bu inanç ve coşkuyu tribünlerde de göreceğimizden eminiz" denildi.