Manisa Haberleri

PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI

Haber 13.04.2013 14:48 Cumartesi
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Türkiye’nin ilk karnavalı olan ve Adana’da başlayan ‘Portakal Çiçeği Karnavalı’nın, benimsenip, gelenekselleşeceğine inandığını söyledi.
Türkiye’nin ilk karnavalı olan Adana’daki ‘Portakal Çiçeği Karnavalı’ kapsamında, gazeteciler ve sanatçılar için kahvaltı düzenlendi.
Adanalı kadın çiftçilerin de katıldığı kahvaltıda konuşan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, karnavalın herhangi bir resmi kurumun şemsiyesi altında yapılmadığını belirterek, “Portakal çiçeği sevgiyi, dostluğu simgeleyen, Adana dışında yaşayan Adanalıların da burada buluşmasını sağlayan, Adana'nın sahip olduğu değerleri, yansıttığı renkleri tüm dünyaya tanıtmak açısından hayli yararlı olacak önemli bir çalışmadır” dedi.
Vali Coş, karnavalın halka ve tüm Adana'ya mal olacağına, bu karnavalın sahiplenilip benimseneceğine ve gelenekselleşeceğine inandığını söyledi.
Karnavalın fikir öncüsü olan Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt ise karnavalın bir sevgi hareketi olduğunu ifade ederek, “Çok kısa sürede bu kadar kişiye duyurmayı başardığımız Portakal Çiçeği mucizesini görmeye gelenlerin, sokakları portakal çiçeği kokan Adana'nın keyfini yaşayacaklarını ümit ediyoruz” diye konuştu.
Karnavala katılmak üzere Adana'ya gelen Adanalı gazeteci Ayşe Arman ise Vali Coş'la birlikte gazetecilere samimi pozlar verdi. Karnaval fikrinin oluşmasının ardından iki yıl geçtiğini ve bir hayalin gerçekleştiğini vurgulayan Arman, “Burada dostlarla birlikte olmak güzel. İnşallah karnaval daha çok büyük ve daha çok güzelleşir” şeklinde konuştu.