Manisa Haberleri

EDREMİT’DE ÇOCUK OYUNLARI LİGİ

Haber 13.04.2013 15:19 Cumartesi
Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Konfederasyonu (ÇOSKK) Mendil Kapma Federasyonu (MKF) Edremit İlçe Temsilciliği tarafından düzenlenen ‘Çocuk Oyunları Ligi’ başladı.
Edremit Spor Salonu’nda düzenlenen açılış töreninde konuşan MKF İlçe Temsilcisi İlkay Demirbaş, “Geçmişte hepimizin sokaklarda birbirinden değişik oyunlar oynayarak mutlu büyüdük. Bizlerin oynadığı bu oyunları artık yeni nesil çocukların oynamadığını hepimiz biliyoruz. Bizlerin gözlerindeki o mutluluk ışığını çocuklarımızda göremiyoruz” dedi.
Çocukların bilgisayar oyunlarına esir durumda ve dört duvar arasında sıkışıp kaldıklarına dikkat çeken Demirbaş, “Günümüzde dışarı çıkıp oyun oynayan çocuk sayısı parmakla sayılacak kadar azaldı. Bizlerde bu sıkıntıları bildiğimizden, geleceğimiz olan bu çocuklarımızı sanal alemin kirli dünyasından bir nebze uzaklaştırabilmek amacıyla, çocuklarımız için bu oyunları derleyip kurallarını yazdık ve çocukların sokaklarda oynadığı mendil kapmaca ve seksek oyunlarının oynanacağı ligi düzenledik. Ligimizi düzenlemede emeği geçen maddi manevi bizi destekleyen herkese oyun liderlerimize ve oyun hakemlerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Edremit Halk Eğitim Merkezi Müdürü (EHEM) İsmail Damar da, geleneksek çocuk oyunlarının unutulmaması gerektiğini vurgulayarak, “Çocuk Oyunları Spor Kulüpleri Konfederasyonu’na bağlı Mendil Kapma Federasyonu İlçe Temsilciliği tarafından düzenlenen böylesi güzel organizasyona imza atan, emek veren, katılan bu duyguları yaşayan ve yaşatan herkesi kutluyorum. Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunlarımızı yaşatılması yeni nesillere aktarılması amacıyla Halk Eğitimi Merkezi tarafından ilçemizde ‘Okullar Hayat Olsun Etkinlikleri’ adı altında Çocuk Oyunları Kursları açılmıştır. 7 okulda açılan 11 kursumuzda 323 öğrencimizin halen eğitimi sürmektedir” diye konuştu.
Damar, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir köşe yazısını burada sizlerle paylaşmak istiyorum. İngiltere’de yayın yapan ünlü televizyon kanalı BBC’nin eğitim uzmanları, ‘Televizyonda Yayınlanan Çocuk Programlarının Nitelikleri’ konusunda hazırlamış oldukları raporu şu çarpıcı ifade ile noktalıyorlar. ‘En iyi çocuk programı çocuğu televizyon ekranlarından uzak tutan programdır’ diyordu. Televizyon henüz, ailemizin vazgeçilmez bireyi olmadan; He-Manler, Pokemonlar, Dijimonlar, Ninja Kaplumbağalar çocuklarımızın erişilmez güzellikteki düşlerine zarar vermeden önce, onların masumane dünyasının dışa yansıması olan bize has çocuk oyunlarımız mevcuttu. Sokak aralarında, okul bahçelerinde yankılanan sesler vardı. İşte bu seslerin tekrar yükselmesi, oyunların tekrar hayatımızda, çocuklarımızın hayatlarında yerini alması, çocuklarımızın bedenen ve zihnen gelişmelerine destek vermek, toplumsallaşmalarına, sosyalleşmelerine katkı sağlayabilmek amacıyla biz Halk Eğitimi Merkezi olarak üzerimize düşen görevi yapabilmenin huzuru içindeyiz. Bu turnuvanın eğitim etkinliklerine katkı sağlayacağı da muhakkaktır.”
Turnuvanın, birbirinden değişik yarışmalarla 4 gün süreceği ve ödül töreni ile sona ereceği öğrenildi.