Manisa Haberleri

BAKAN KILIÇ, ’BİZ SADECE MÜSLÜMANLAR İÇİN DEĞİL, İSLAM İNANCINA SAHİP OLMAYANLAR İÇİN DE BARIŞIN, ÖZGÜRLÜĞÜN TEMSİLCİSİYİZ’

Haber 13.04.2013 15:32 Cumartesi
Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu'nun (UDEF) düzenlediği 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması'nın açılışını gerçekleştiren Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ''Biz sadece Müslümanlar için değil, İslam inancına sahip olmayanlar için de barışın, özgürlüğün, adalet arayışının temsilcisiyiz. İnancımız, geleneklerimiz adetlerimiz bize bunu emrediyor. Rabbimiz bize bunu emrediyor. Kainatın efendisi Hazreti Peygamber bize bunu emrediyor” dedi.
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu'nun (UDEF) Feshane’de düzenlediği 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması'nın açılış programına katıldı. Törene İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu ve UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat ve davetliler katıldı.
Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan törende bir konuşma yapan Bakan Kılıç, ''Ülkemizde yaklaşık 40 bin gencimiz var ki çok farklı ülkelerden, coğrafyalardan geldiler. Farklı renklere, farklı milletlere mensuplar ama Türkiye'de hepimizin tek bir millet olduğu gerçeğine tanıklık ediyorlar'' dedi.
İslam ülkelerindeki yaşanan sorunlara duyarsız kalındığına dikkat çeken Bakan Bakan Kılıç, “Sevgili gençler Gazze'de, Myanmar'da, Somali'de yaşanan drama duyarsız Müslüman milletler var. Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya duyarsız Müslüman milletler var. Etiyopya'da kuraklık, kıtlık var denildiği zaman benim aklıma ilk Müslüman muhacirlere yurdunu açan Habeş Kralı Necaşi geliyor. Ancak maalesef Müslüman milletler bugünkü adıyla Etiyopya'ya geçmişin Habeşistanı'na, Necaşi'ye de duyarsız. Bu duyarsızlığı ve kaygısızlığı ortadan kaldırmamız lazım. Bu sadece devletleri yönetenlerin, sadece bilim adamlarının yapabileceği bir şey değil. İşte burada 100'e yakın milletten 100'e yakın farklı dili konuşan kardeşimiz varsa her birinin Türkiye'den yurduna dönerken bu kaygıyla bu tasayla memleketine dönmesi lazım. Bu endişeyi yüreğinin ta derinliklerinde taşıması lazım'' diye konuştu.
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ''Biz sadece Müslümanlar için değil, İslam inancına sahip olmayanlar için de barışın, özgürlüğün, adalet arayışının temsilcisiyiz. İnancımız, geleneklerimiz adetlerimiz bize bunu emrediyor. Rabbimiz bize bunu emrediyor. Kainatın efendisi Hazreti Peygamber bize bunu emrediyor. Medine'de nasıl ki farklılıkları barış içinde bir arada yaşattıysa bizim de hem kendi hem ülkemizde hem de dünyanın bütün coğrafyalarında farklılıkları hukuk, demokrasi, özgürlükler zemininde bir arada yaşatabilme becerisini ortaya koymamız lazım'' dedi.
Bakan Kılıç’a yaptığı konuşmasının ardından Etiyopyalı öğrenciler tarafından kahve takımı ve Etiyopya kahvesi hediye ettiler.
Bakan Kılıç, yapılan törenin ardından beraberindeki heyetle birlikte kurdeleyi kesti ve ardından Vali Mutlu ile birlikte stantları gezdi. Bakan Kılıç’a burada Özbekistanlı öğrenciler tarafından Özbekistan milli elbiselerini hediye etti.
Türkiye'nin 13 ayrı kentinde düzenlenecek olan 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması, 2 Haziran'a kadar sürecek. 15 Nisan Pazartesi gününe kadar İstanbul'da yapılacak etkinlik, her hafta sonu başka bir şehirde düzenlenecek. Buralarda kurulacak stantlarda katılımcı ülkelerin kültürel objelerin sergilenecek.