Manisa Haberleri

SİNOP’TA BAŞKANLIK SİSTEMİ ANLATILDI

Haber 13.04.2013 15:31 Cumartesi
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Abdulhakimoğulları, “Türkiye'de başkanlık sistemi sadece bu gün değil, geçmişte de çok kez gündeme getirilen bir konu” dedi.
AK Parti Sinop İl Başkanlığı tarafından düzenlenen konferansta OMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Abdulhakimoğulları tarafından başkanlık sistemi anlatıldı. AK Parti Sinop İl Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen İl Danışma Kurulu Toplantısı ve 'Türkiye Başkanlık Sistemini Konuşuyor' konulu konferans Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Programda konuşan AK Parti Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy, Türkiye'de belli bir kesimin AK Parti hükümetinin 'beyaz' dediğini 'kara' demeyi kendine görev edindiğini söyledi. Ersoy, "Şundan hepiniz emin olun ki; eğer Türkiye'de başkanlık sistemini AK Parti gündeme getirmemiş olsaydı, bu gün başkanlığa karşı çıkanların yüzde 90'ı bunu destekliyor olurdu. Maalesef Türkiye'de siyaset böyle yapılıyor. Maalesef algı böyle oluşturuluyor" şeklinde konuştu.
Programa konuşmacı olarak katılan OMÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Abdulhakimoğulları, toplantıya katılan çok sayıda AK Partili ve Sinoplu vatandaşları Başkanlık Sistemi hakkında bilgilendirdi. Türkiye'de başkanlık sisteminin yoğun olarak bu gün değil, daha önceki dönemlerde de tartışıldığını belirten Doç. Dr. Erdal Abdulhakimoğulları, "Türkiye ciddi bir şekilde başkanlık sistemini tartışıyor. Tartışmalar son yıllarda artmış olsada, geriye baktığımızda daha önce de sistemin tartışıldığını görüyoruz. Bu kavram daha dün tartışılmaya başlanan bir kavram değil doğrusu. Türkiye'de farklı bir hükümet sisteminin olması gerekliliği yönünde tartışmalar yapılmış. Rahmetli Türkeş'in de 1960 ve 1970 arasında parti tüzüğüne koyduğunu, bunu ifade ettiğini, bu dönemlerde dile getirdiğini biliyoruz. Milli Selamet Partisi döneminde rahmetli Erbakan'ın da bu konuda çalışması ve hedefi olduğunu biliyoruz. Milli Selamet Partisi'nin 1977'de parti tüzüğünde başkanlık sistemi hedefi olduğunu biliyoruz. 1982 anayasası yapılırken de anayasayı yapan irade de 'hükümet sistemi olarak başkanlık sistemini tercih edelim mi?' tartışması yaptıklarını biliyoruz. Bunu o dönemde ki danışma meclislerinin tutanaklarında görüyoruz. Daha sonra başkanlık fikrini kamuoyunda güçlü bir şekilde gündeme geldiği dönem rahmetli Cumhurbaşkanı Sayın Turgut Özal zamanında olmuştur. Sayın Özal, Türkiye için en ideal hükümet sisteminin başkanlık sistemi olduğunun üzerinde durmuş. Yine bir ara Sayın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlık sistemi ile ilgili bir takım görüşleri olduğunu ve gündeme getirdiğini biliyoruz. Son olarak alevlenmesine baktığımızda Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemi üzerinde durması, tartışılması gerektiği görüşleri ve konuyu ciddiye alması konuyu yeniden Türkiye gündemine sokmuştur" diye konuştu.
Programa AK Parti Sinop İl Başkanı Cengiz Tokmak, ilçe belediye başkanları, İl Genel Meclisi ve belediye meclislerinin üyeleri, il, ilçe teşkilatları ile kadın, gençlik kolları üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.