Manisa Haberleri

MUHASEBECİLER ODASINDAN İŞKUR BULUŞMASI

Haber 13.04.2013 15:39 Cumartesi
Çorlu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (Çorlu SMMMO) ile Çalışma ve İş Kurumu Çorlu Hizmet Merkezi ve (Çorlu İŞKUR) tarafından ortaklaşa olarak düzenlenen 1. SMMMO ve İŞKUR Buluşması gerçekleştirildi.
Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası (Çorlu TSO) Konferans Salonu`nda düzenlenen ve İŞKUR faaliyetlerinin Çorlu SMMMO üyelerine aktarıldığı etkinliğe İŞKUR İl Müdürü Şeraffetin Küçük, Çorlu İlçe Müdürü Ahmet Durmuş, Çorlu SMMMO Başkanı İbrahim Otsekin, oda yöneticileri ve oda üyesi muhasebeciler katıldılar.
Programın açılışında konuşan Çorlu SMMMO Başkanı İbrahim Otsekin, etkinliğin gerçekleşmesinde katkı sağlayan İŞKUR yöneticileri ile katılım gösteren oda üyelerine teşekkür etti.
Toplantıda söz alan İŞKUR Tekirdağ İl Müdürü Şerafettin Küçük ise kurumun 2012 çalışmalarının yanı sıra 2013 hedefleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi.
İŞKUR`un Tekirdağ`da 2012 yılında 7 bin kişiyi iş sahibi yaptığını kaydeden Küçük: “BU rakam bizim için yeterli gelmedi. 2013 yılı hedefimiz en az 12 bin kişini iş sahibi olması. İŞKUR olarak Tekirdağ`da personel sayımızı neredeyse yüzde 150 oranında arttırdık. İŞKUR olarak Tekirdağ`da üzerimize düşen görevleri son birkaç yıldır eksik de olsa yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.
Küçük: “Tekirdağ teşvik alan iller kapsamında değil ancak eğitim programlarına katılan kişiler istihdam edildiğinde 42 aya kadar sigorta primleri İŞKUR tarafından ödeniyor. Bunun maliyetinin ne olduğu, nasıl bir katkı olacağı hepinizin malumu” diye konuştu.
Çorlu`da İnsan Kaynakları Fuarı Düzenlenecek
Şerafettin Küçük sözlerini şöyle sürdürdü: “Tekirdağ`da insan kaynakları fuarı düzenlenmesi kararlaştırıldı. Bunun da istihdamın en yoğun olduğu bölge olan Çorlu - Çerkezköy bölgesinde yapılması düşünüldü. Sonuç olarak Çorlu`da karar kılındı. İnsan Kaynakları Fuarı Çorlu`da gerçekleştirilecek. 6 - 7 - 8 Haziran 2013 tarihlerinde Orion AVM alanı içerisinde İnsan Kaynakları Fuarı düzenlenecek. Burada gerçekleştirilen toplantının yararlı olacağını düşünüyorum. İŞKUR`un çalışma şartlarını bilmenizde yarar var.”
Çalışma ve İş Kurumu Çorlu Hizmet Merkezi Müdürü Ahmet Durmuş ise: “İlki düzenlenen bu toplantıları talep gelmesi halinde periyodik olarak tekrarlayabiliriz. Bugün burada salonda 50 muhasebeci arkadaşımız meslektaşımız bulunuyor ancak biz bunu 50 olarak görmüyoruz 500 olarak görüyoruz, bin olarak görüyoruz. Çünkü sizler hepiniz buradaki bilgileri bir diğer muhasebeci arkadaşınıza, mükelleflerinize, çevrenize aktaracaksınız” dedi.
Kurumun vizyon ve misyonunu da aktaran Durmuş: “Vizyonumuz değişim ve yeniliklere uyum sağlayarak, hizmet kalitesi ve çeşitliliği ile işsizlikle mücadelede etkin rol oynayan, işgücü piyasasında öncü ve saygın bir kurum olmak. Misyonumuz ise, işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda, iş ve işçi bulmaya aracılık hizmetini etkin bir şekilde sunmak, işgücünün istihdam edilebilirliğini arttırmaya yönelik aktif programlar yoluyla istihdamı kolaylaştırmak, korumak, geliştirmek, çeşitlendirmek ve işini kaybedenlere geçici bir süre gelir desteği sağlamak” diye konuştu. Durmuş katılımcılara çalışma ve iş kurumunun hizmetleri, kurs türleri ve süreleri, istihdam hizmetleri, işsizlik alanların işe yerleştirilmesi gibi konularda da bilgiler aktardı.