Manisa Haberleri

TÜRKİYE, SOMALİ SINIR SORUNUNA ÇÖZÜM ARIYOR

Haber 13.04.2013 15:42 Cumartesi
Türkiye, Somali sınır sorununa çözüm arıyor. Bu amaçla Somali ve Somaliland Cumhurbaşkanları Türkiye'de birararaya geldi.
Diplomatik kaynaklar, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Somali ve Somaliland Cumhurbaşkanları ile yaptığı görüşmelerin perde arkasına ilişkin bilgi verdi. Kaynaklar, Davutoğlu’nun önce Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, sonra da Somaliland Cumhurbaşkanı Silanyo ile ayrı ayrı görüştüğünü belirterek, daha sonra üçlü bir görüşme gerçekleştirildiğini söyledi. Dışişleri kaynakları, Türkiye’nin amacının Somali ve Somaliland arasında diyalog ortamının sağlanması olduğunu ifade ederek, diyaloğun bundan sonraki süreçte de devam etmesinin önemine değindi. Ayrıca, Cumhurbaşkanları’nın Türkiye’ye teşekkür ettiğini kaydeden kaynaklar, sürecin devamı konusunda mutabakat olduğunu da sözlerine ekledi. Kaynaklar, iki Cumhurbaşkanı Mahmud ve Silanyo arasında mutabakat olduğunu söyleyerek, mutabakata dair açıklamanın günün ilerleyen saatlerinde yapılabileceğini belirtti.
Her iki Cumhurbaşkanı Mahmud ve Silanyo Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile de görüşecekler. Somaili ile Somaliland arasında uzun bir süreden beri sınır anlaşmazlığı var.