Manisa Haberleri

TOKAT’TA KUTLU DOĞUM HAFTASI

Haber 13.04.2013 15:41 Cumartesi
Diyanet-Sen Tokat Şube Başkanı Durmuş Babacan, İslam dininin, insanı insan yapan değerler üzerinde hassasiyetle durduğunu söyledi.
Pirhan’da düzenlenen programda açıklamalarda bulunan Babacan, Kutlu Doğum Haftası'nın tüm İslam aleminin ve insanlığın Hazreti Muhammed’i anmaktan ziyade, anlayıp örnek almaya, birlik ve beraberliğe, insanlık aleminin onuruna, barış ve huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan diledi. Hz. Muhammed'in doğumunun her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasında 'Kutlu Doğum Haftası' ismi altında 1989 yılından beri kutlamakta olduğunu ifade eden Babacan, İslam dininin, insanı insan yapan değerler üzerinde hassasiyetle durduğunu belirterek, "Hz. Peygamber bu değerleri bizzat hayatında uygulayarak insanlığa ışık tutmuştur. Günümüz dünyasında maalesef insanlık onuruyla bağdaşmayacak olaylara, cinayetlere, aşağılamalara, temel hak ve hürriyetleri zedeleyen uygulamalara hemen hemen her gün şahit olunmaktadır. Bu sebeple, Başkanlığımızca 2013 yılı Kutlu Doğum Haftası'nda tema olarak 'Hz. Peygamber ve İnsan Onuru'nun ele alınması karara bağlanmıştır. Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde, insan haysiyeti ve insan onuru bütün yönleriyle ele alınacaktır” dedi.
İl Müftüsü Abdurrahman Koçak ise hafta dolayıyla yapılacak etkinliklerle ilgili bilgi verdi. Koçak, mehteran ekibi ile birlikte yürüyüş yapılarak vatandaşlara gül dağıtacaklarını söyledi. Programa ayrıca Tokat’ın kardeş şehri Saraybosna’dan 3 müftünün eşleri ile birlikte geleceğini ayrıca Turhal ilçesinin kardeş şehri olan Mogadişo kentinden de dini idari yetkililerin katılacağını söyledi. Koçak, ilk ve orta öğretim kategorisinde ‘Hz. Peygamber’ konulu bilgi yarışmasında ilk üçe girenler ile Hz. Peygamber’in her yaşına bir ödül olmak üzere 63 ayrı ödül vereceklerini sözlerine ekledi.