Manisa Haberleri

BAKAN YILMAZ: ’’MİLLETİN GENEL TALEBİ ÖNÜNDE HİÇ KİMSE DURAMAZ’’

Haber 13.04.2013 16:10 Cumartesi
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, hukuka uygun şekilde 75 milyonu bir ve kardeş yapacak projeyi devam ettireceklerini belirterek, “Milletin genel talebi önünde hiç kimse duramaz” dedi.
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere karayolu ile Sivas’a geldi. Bölge trafik noktası önünde Vali Zübeyir Kemelek ve il protokolü tarafından karşılanan Bakan Yılmaz, buradan Ziyabey Yazma Eser Kütüphanesi'ne geçti. Kütüphane hakkında bilgi alan Bakan Yılmaz, ziyaret sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. PKK’nın yönetim kadrosunda bulunan Duran Kalkan’ın ''Geri çekilme söz konusu değil'' şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Bakan Yılmaz, ''Türkiye’nin bir 30 yıldan fazla süren terörle mücadele sorunu var. Terör sorununun da oluşturduğu çevresindeki diğer sorunlar var. Şimdi 75 milyon güneydoğu dahil bir bu problemin, bu terör sorununun çözülmesini istiyor. En çok çözülmesini isteyen de yüzde 80 üzerinde güneydoğuda ve doğudaki halkımız. Diyor ki 'bu problem çözülsün'. Bu problem çözülmesin diyen hiçbir kimse yok. Peki, bu problem nasıl çözülecek? Ülkenin hukukuna uyularak çözülecek. Biz hep şunu söyledik; Almanya’nın dağlarında silahla gezebilir misin? Fransa’nın dağlarında silahla gezebilir misin? İngiltere’nin dağlarında silahla gezebilir misin? Gezemezsin. İşte Türkiye Cumhuriyeti’nin dağlarında da silahla gezme olmaz. Dolayısıyla da barış isteyen halk istiyor, çözüm isteyen halk istiyor, 'Bir daha ne şehit olsun ne de teröristten kayıp olsun' diyen halk var. Bakın bir evladı asker olan, bir evladı dağda olan aileler var. Dolayısıyla bunları da dikkate alarak bu sorunun çözülmesi lazım. Tabi terör örgütünün birçok sesi var. Birçok kendisini öne çıkarmak isteyenleri var. Ama şimdiye kadar ne diyorlardı, 'irademiz tutukluyken yol alınamaz' deniyordu. Kendi iradeleri ne söylüyor? Kendi iradeleri söylüyor ki 'Artık Misakı Milli sınırları içerisinde Türkiye’nin birliği içerisinde demokratikleşme suretiyle 75 milyonu bir seviyeye getirmek lazım'. Dolayısıyla da bu sözlere itibar edilmemesi gerektiğini söylüyorum. Çünkü milletin genel talebinin önünde hiç kimse duramaz. Hukuka aykırı hiçbir işleme ve davranışa da Türkiye müsaade edemez” dedi.
Hukuka uygun şekilde 75 milyonu bir ve kardeş yapacak bu projeyi devam ettireceklerinin altını çizen Bakan Yılmaz, ''Millet de bunu destekliyor. Dolayısıyla aykırı sesler zaman zaman olacaktır. Biz sona geldik demiyoruz, sanki sona gelmişiz de bir aykırı sesle tekrar yok olacak değil. Daha süreçte alınacak çok yol var. Millet niyetini gösterdi, hükümet niyetini gösterdi, çözüm isteniyor. Dolayısıyla henüz daha başlangıçtayız. Bu yol uzun bir yol, bu bir zor yol. Bu yol sabır ister, dolayısıyla tüm milletimizin duasını, desteğini bekliyoruz, sabırlı olmasını bekliyoruz. Her çıkan söze de itibar etmemesini bekliyoruz. Neye itibar edeceğiz? Bizim taahhüdümüz millet. Millet ne istiyor? Çözüm istiyor mu? Herkes gitsin, sorsun, anket yapsın. Tek tek sokağa çıkın, sorun. Sivas Türkiye’nin özüdür, merkezidir. Yani herkes çözüm istiyor. Çözüm istemeyip, 'Biraz daha şehit gelsin veya çözüm istemiyoruz, biraz daha terörist ölsün' diyen görmedim. Bu olayın içerisinde olan birisi olarak söylüyorum, dolayısıyla millet çözüm istiyor. İnşallah aykırı sözlerin hiçbir değeri yoktur. Bu millet bugün veya yarın mutlaka hak ettiği huzura güvene kavuşacaktır” diye konuştu.
Bakan Yılmaz, ''Akil insanların çözüm sürecine katkıları ne olacak?'' sorusu üzerine ise, ''Şimdi milletin kafasında bazı sıkıntılar var, bazı problemler var. Dolayısıyla bu akil insanlar, akil insan sadece bu değil. Herkesin kafasında kendi akil insanı da olabilir. Ama nedir bu milletin bir olmasından, beraber olmasından, birlik içerisinde olmasından, kendisine bir pay görmek isteyen, 'Türkiye büyüdüğünde artık büyük Türkiye idealini ben de paylaşıyorum, şükür o döneme geldim' diyen herkes bu süreçte sıkıntıları, vatandaşın olası kaygılarını izah edecek. Yani herkes çözüm istiyor mu? İstiyor. İstemeyen inan hiç kimse yok. Herkes diyor ki en aykırı sesler bile 'Biz de bunun olmamasını istiyoruz' diyor. Terör olmasın. Bu sorunu çözelim. Nasıl çözelim noktasında, çözelim de nasıl çözelim? İşte orada da sivil toplum kuruluşlarıyla görüşecekler. Bu olayın taraflarıyla, mağdur olanlarıyla bizzat içinde olanlarla görülecek. Mesela dün yine bu akil insanlardan birisi dedi. Bir çocuğu dağda, 2 çocuğu cezaevinde olan aile var. Diyor ki, 'Çözüm, çözüm olsun' diyor. Dağda olan 'çözüm olsun' istiyor. Dağda olanın anne babası çözüm istiyor, şehitlerimiz çözüm istiyor, şehitlerimizin yakınları çözüm istiyor, gazilerimiz istiyor. İstemeyen hiç kimse yok. Onun için milletimiz şundan emin olsun bizim hükümetimiz milletin zerre kadar hakkına helal getirmeyecek bir şekilde bu sorunu çözecektir. Ne istiyoruz, sabır istiyoruz. İnşallah bu süreç içerisinde sabırla biz bunu çözeceğiz. Allah yar ve yardımcımız olsun'' cevabını verdi.