Manisa Haberleri

KÖY ENSTİTÜLERİNE YÖNELİK PANEL DÜZENLENDİ

Haber 13.04.2013 16:09 Cumartesi
Eğitim-Sen Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen ‘Köy Enstitülerinden 4+4+4’e Toplumsal Dönüşüm’ adlı panelde Türkiye’nin eğitim sorunu ele alındı ve tartışıldı.
İl Özel İdaresi tiyatro salonunda düzenlenen panele Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sencer Ayata, CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, CHP İl Başkanı Sadık Atila, Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, Eğitim-Sen Kayseri Şube Başkanı Sedat Ünsal ile partililer ve sendika üyeleri katıldı. Panel saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Panelde bir konuşma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sencer Ayata, “Kurumun yapısında, özünde bir anlam varsa o mutlaka ileriki bir tarihte başka bir şekilde değerlendirilir. Köy Enstitüleri için de bu geçerlidir. Çocuklarımızın eğitimini çok düşündük ama Türkiye’de nasıl bir insan tipi istiyoruz? sorusuna da kafa yormalıyız” diye konuştu.
Ayata, “Bizim gibi insanlar eğitimi konusuna daha çok önem veriyor. Türkiye eğitimde 1980 yılında 60. sırada, 2000’de 80, 2012 yılında da 92. sırada yer alıyor. Ülkemiz insani ve toplumsal açıdan çok geriledi. Ülkenin gelişimi sadece ekonomi değildir. Bunun yanında diğer alanlarda da gelişme şarttır. Dünya sıralamasında eğitime harcama yapmada 132. sırada yer alıyorz. Bu AKP hükümeti döneminde eğitimde nitelik olarak hiçbir ilerleme olmadı” ifadelerinde bulundu.
Eğitim-Sen Kayseri Şube Başkanı Sedat Ünsal da yaptığı konuşmasında Köy Enstitüleri hakkında bilgi vererek, “Köy Enstitülerinin kurulması için gereksinim vardı. Köy Enstitülerinde düşünen, düşüncesini söyleyen, özeleştiri yapan öğrenciler yetiştiriliyordu. O zamandaki öğrenciler kendi işlerini kendileri yapıyordu. Enstitülerin kapatılması da öğrencilerin köylülerin ezilmesine karşı çıkması ve bu durumu hazmedemeyen köy ağaları ile tarikat şeyhlerinin sayesinde olmuştur. Enstitülerin kapatılmasını sağlayan Demokrat Parti öğretmenlerin halkın sorunları ile uğraşmasını istemediği için enstitüleri kapatmıştır” ifadelerini kullandı.