Manisa Haberleri

UZMANLAR: ’TÜRKİYE’DE GDO’LU PİRİNÇ OLMASI MÜMKÜN DEĞİL’

Haber 13.04.2013 16:21 Cumartesi
Türkiye’de son günlerde çeşitli tartışmalara neden olan genetiği değiştirilmiş pirinç konusu ülke gündemini uzunca bir süre meşgul etti. Uzmanlar, Türkiye'de GDO'lu pirinç olmasının mümkün olmadığı konusunda hemfikir.
Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu yaptığı açıklamada, Türkiye’de GDO’lu herhangi bir gıda maddesinin olmadığını vurguladı. Dünya genelinde de GDO’lu gıda üretimin henüz başlamadığını söyleyen Elmacıoğlu, bu konuda Çin ve ABD’nin bir takım çalışmalarının olduğunu ve Filipinlerin GDO’lu pirinç üretimini 2013 yılında deneyeceğini belirtti. Funda Elmacıoğlu, “Türkiye’de kesinlikle GDO’lu pirinç yoktur. Hatta dünyada GDO’lu gıda üretimi kesin olarak başlamamıştır. Sadece bu sene içinde Filipinlerde GDO’lu pirinç üretim denemeleri yapılacağı belirtilmiştir. Zaten Türkiye’de GDO’lu gıdalara sıfır tolerans vardır. Ancak GDO’lu hayvan yemleri dünyada ve Türkiye’de satılıp, hayvanlar tarafından tüketilmektedir. Son zamanlarda Türkiye’de GDO’lu pirinç olduğuna dair raporlar nasıl hazırlandı, hangi yöntemle yapıldı ve bu testleri hangi standartlara göre yaptılar bu konuda bir bilgi sahibi değilim. Ancak şundan emin olmamız lazım; AB bu konuda çok titizdir. Bu birlikte 65 bilim adamının çalıştığı Bilimsel Biyoteknoloji ve Beslenme Güvenlik Kurulu aldığı karara göre, bir besinin binde 9’a kadar GDO bulaşığı olabileceğini ön görmüş ve bu sınıra kadar olan GDO bulaşlarını serbest bırakmıştır. Ancak bu durum ülkemizde garip bir şekilde yüzde 0 sıfır olarak tespit edilmiştir ve herhangi bir taviz söz konusu değildir. Bu uygulama yanlıştır. Ben Mersin’deki pirinçlerin taşınma esnasında, taşındığı ortama bağlı olarak GDO bulaşığı oluştuğunu düşünüyorum” diye konuştu.
HALKIMIZ MÜSTERİH OLSUN, RAHATÇA PİRİNÇ TÜKETEBİLİRLER
Sabancı Üniversitesi'nden Prof. Dr. Selim Çetiner, dünyada ticarete konu GDO'lu çeltik bulunmadığını belirterek, "Altını çizerek söylüyorum, dünyada olmayan bir çeltiğin Türkiye'ye ithal edilmesi mümkün değil" dedi. Çetiner yaptığı açıklamada, “Türkiye’de GDO üretimi yok. Türkiye’de GDO’lu herhangi bir ürün yok. Türkiye’de GDO’lu ithal gıda maddesi yok. Sadece GDO’lu yem var, bu da her ülkede var ve bu yemi insanlar yemiyor. Tarım Bakanımız da gıdalarda GDO olmadığını söyledi ama kimse dinlemiyor. Halkımız müsterih olsun. Bu konuda en kapsamlı araştırmayı biz yaptık ancak hiçbir gıdada GDO tespit edemedik. Benim elimde uluslararası 8 tane GDO test sonucu var, Mersin’de bulunan çeltiklerin genetiği değiştirilmiş çeltik olmadığını belirliyor. ABD’den gelen çeltik aynı gemi içinde bulunan hayvan yemi olarak kullanılan GDO’lu yulaftan bulaşmış olabilir. Zaten bu durum insan sağlığını tehlikeye atmaz” diye konuştu.
DÜNYA GENELİNDE GDO’LU ÜRÜNLERİN SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLEDİĞİNE DAİR BİR VERİ YOK
Türkiye'de GDO tartışmaları sürerken İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Prof. Dr. Filiz Boyacıoğlu, dünyada Çin ve ABD’nin çeşitli şekillerde bir takım GDO’lu gıda ürettiklerini ve bu gıdaları ihraç ettiklerini söyledi. Avrupa Birliği’nin GDO’ya karşı çok katı bir tutum sergilediğini belirten Boyacıoğlu, Türkiye’nin AB’ye göre çok daha sert bir tutum içinde olduğunu belirtti. Boyacıoğlu yaptığı açıklamada, “Çin GDO’lu pirinç üretme kararı aldı. Tek amaçları en çok ürettikleri ürünün verimliliğini arttırmak ve uluslararası ticaretini yapabilmek. Türkiye’de GDO konusunda çok sıkı bir tutum var, araştırma yapılmasına bile neredeyse izin verilmiyor. Ancak böyle olursa ilerleyen yıllarda dışa bağımlılığımız oluşabilir. Üstelik GDO’lu ürünlerin hastalıkların sebebi olduğuna dair herhangi bir bulgu da yok” dedi.