Manisa Haberleri

ÜNLÜ MANKENİN ÖLÜM ANI ANİMASYONLA ANLATILDI

Haber 13.04.2013 16:41 Cumartesi
Mıss Model Of The World (Mankenler Kraliçesi) yarışması 2003 yılı birincisi olan 32 yaşındaki manken Aslı Baş'ın 3 yıl önce Muğla'nın Bodrum ilçesi Yalıkavak beldesinde turizmci Ahmet Bayer'in villasının terasından düşerek ölümüyle ilgili Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tayin edilen yeni bilirkişi heyeti, villada incelemelerde bulundu.
Ahmet Bayer’e ait olan Yalıkavak beldesindeki villada yapılan incelemelerde, Ahmet Bayer, oğulları Hakan ve Volkan Bayer, Aslı Baş’ın ağabeyi Tayfun Baş, Bodrum eski İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Astsubay İbrahim Dündar, görgü tanıkları Beyhan Strassner ve kızı Melis Strassner olay yerinde hazır bulundu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) üç fizik profesörü, Muğla Adli Tıp Kurumu’ndan bir uzman ile Muğla Cumhuriyet Savcılığı yetkilileri bilirkişi incelemesinde yer aldı. Bilirkişi heyeti Ahmet Bayer’e ait villaya jandarma ve polis korumasında geldi. Güvenlik görevlileri tarafından villanın çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınarak, basın mensuplarının fotoğraf ve görüntü almalarına izin verilmedi. Villanın çevresinde bulunan inşaatlara malzeme taşıyan iş makinelerinin de bilirkişi incelemesini tamamlayana kadar geçişlerine izin verilmedi. Bilirkişi incelemesine Muğla E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ahmet Bayer’in oğlu Hakan Bayer, cezaevi nakil aracı ile geldiği olay yerinden bilirkişi incelemesinin tamamlanmasından sonra tekrar jandarma ekipleri eşliğinde cezaevine götürüldü.
İşadamı Ahmet Bayer, bilirkişi heyetinin incelemesini tamamlamasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bugünkü incelemenin sebebi ilk başta savcılığa sunulan bilirkişi raporu. Savcılık tarafından belgelerin iptal edilmesi nedeniyle mahkeme heyeti tarafından atanan yeni bilirkişi olay yeri incelemesini yaptı. Daha önceki bilirkişi raporunu hazırlayan kişilerin bilirkişi vasıfları olmadığı, hatta sunulan belgelerin muhtemelen bir kısmının sahte belge olsa bizi suçlayan tek belge bu bilirkişilerin hazırladığı rapordu. İlk hazırlanan bilirkişi raporundan sonra mahkeme heyeti ODTÜ’den 5 kişilik bilirkişi tayin etti. ODTÜ’den gelen üç fizik profesörü ve bir Adli Tıp uzmanı tarafından olay yerinde yeniden keşif ve ölçümler yapıldı. Olay gününde burada olan tanıklar da inceleme yapılırken bugün buradaydı. Bilirkişi heyeti, tanıklara ve bize bazı sorular sordular. Tanıklar olay günü oturuş düzenine göre olayı yeniden canlandırdı. Ölçümler yaparak buradan ayrıldılar” dedi.
ASLI BAŞ’IN YENGESİNDEN YALAN BEYAN İDDİASI
Ahmet Bayer, dava ile ilgili yeni bir gelişme olduğunu da ifade ederek, “Aslı Baş’ın yengesi Yeliz Baş yalan beyanda bulunmuştur. Kamera kayıt odasına girildiği, görüntülerin kayıt edildiği hard diskin yerinde olmadığı beyanını vermiştir. Bizleri zan altında bıraktı verdiği bu yalan beyanla. Bu apaçık ortada olan bir yalandır. Bizim evimizde kamera kayıt odası diye bir oda yok. İkincisi Aslı Hanım vefat ettiği gün savcının tutanağında uzman kişiler tarafından hard diskin alındığı kayıtlarda sabittir” diye konuştu.
Gazetecilere yaptığı açıklamanın ardından Bayer, Aslı Baş’ın öldüğü gün yaşanan olayları villasının bahçesinde anlattı.
Aslı Baş’ın avukatı Fahri Safa Küpçü ise, ODTÜ ve Adli Tıp uzmanın yerinde inceleme yaptığını kaydederek, “Bilirkişi heyeti tüm ihtimalleri değerlendirerek, ölçümler yaptı. Tanık anlatımlarına göre çizim yaptılar. Muhtemel durumlar değerlendirilecek. Olay gününden farklı olarak çizimler yapıldı. Bunlar da kayda geçirildi” şeklinde konuştu.
Muğla Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 55 yaşındaki Ahmet Bayer ve oğulları 25 yaşındaki Hakan ve 23 yaşındaki Volkan Bayer'in ağırlaştırılmış ömür boyu, yanlarında çalışan ve delilleri karartmakla suçlanan Murat U.’nun ise 7,5 yıla kadar hapsi isteniyor. Aslı Baş davasının 3’ncü duruşması 2 Mayıs 2013 tarihinde yapılacak.