Manisa Haberleri

TRABZON’DA KAN HASTALIKLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Haber 13.04.2013 16:39 Cumartesi
Trabzon’da hasta ve hasta yakınlarına yönelik ‘Kan Hastalıkları Bilgilendirme’ toplantısı düzenlendi.
Trabzon’da bir otelde Türk Hematoloji Derneği ve Trabzon İl Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen toplantıya Trabzon Belediye Başkan yardımcısı Ergin Aydın, Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Teoman Soysal, Türk Hematoloji Derneği Araştırma Sekreteri Prof. Dr.Muzaffer Demir, Karadeniz Hemofili Derneği Başkanı Prof Dr Mehmet Sönmez, Türkiye Hematoloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Fahir Özkalemkas katıldı.
Kan hastalıkları ve kanserlerle ilgili yeni gelişmelerden bahsedilen toplantıda konuşan Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Teoman Soysal, insanların kan kanserini duyduklarında ürktüklerini belirterek, “Kan hastalıklarından lösemi, lenfoma gibi ek ifadeler çıkıyor. Genelde bunların adı çok büyük üzüntülere yol açabiliyor, yaklaşımlar daha tedirgin algılanıyor. Ama tıbbi gelişmeler tabi ki hematolojiye yansıyor. Çok büyük gelişmeler oluyor. Erişkinlerde daha çok görülen lösemiler kronik lösemiler akut lösemilerde çok görülüyor. Kronik lösemi denilen bir hastalık var yıllar önce bu hastalığı ortadan kaldıran tedaviler yoktu. Geçtiğimiz yıllar boyunca bu hastalığın oluşmasına neden olan hücrelerdeki bozukluk anlaşıldığı için direk o bozukluğa etkili kısaca hedefe yönelik tedavi olarak ta adlandırılacak. Hastanın yaşam kalitesini etkilemeyecek tarzda alıştığınız kemoterapiden farklı olarak haplarla tedavilerde bu hastaların hem yaşam süreleri uzadı hem hastalıları kontrol altına alındı. Tatbiki zaman zaman eskiden çokça karşılaştığımız hastalığın ileri evreler germe olasılığı neredeyse yok denecek düzeylere kadar indirildi. Çalışmalar devam edecek. Yüzdeler olarak bakarsanız bu kronik bir hastalık gibi takip edilen bir hastalığa dönüştü. Bu çok yeni bir olay değil 2000’li yıllardan itibaren Batı’da, 2005’den itibaren Türkiye’de uygulanan bir tedavidir. Bu olay habis kan hastalıkları içinde zemin hazırladı” dedi.
Türkiye Hematoloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Fahir Özkalemkas ise, “Kan kanserleri tek tip bir hastalık değil klinik seyirleri çok farklı aslında karışık çok sayıda hastalık hepsini birlikte kan kanseri olarak ifade ediyoruz. Genel olarak bunların içerisinde kötü sonuçlanan hastayı kısa sürede düşkün duruma getirip hastanede yatma duruma getirenler var bunlara akut diyoruz” şeklinde konuştu.
Trabzon’da yapılmak istenilen Lösemi ve hematoloji hastalarına yönelik hastane ile ilgili Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Teoman Soysal, “Biz her türlü hematoloji hastasının hekime ulaşabildiği ve tedavi için yatak sayılarının artması konusunu destekliyoruz. Hematoloji hastaları yatağa ulaşmada kolaylıkları olmalıdır. Çünkü hastalar uzun yatıyor zaman zaman yatak bulmada zorlanıyorlar” ifadelerini kullandı.