Manisa Haberleri

SAGİR’DEN 397. HAFTA AÇIKLAMASI

Haber 13.04.2013 16:45 Cumartesi
Sakarya Adalet Girişimi, kamu çalışanlarına dönük serbest kıyafet boykotu sürecinde başörtüsüne yasakçı bir tutum takındığı gerekçesiyle Eğitim-İş Sendikası’nı protesto etti
Sakarya Adalet Girişimi, 397. hafta basın açıklamasını Ribât Eğitim Vakfı Sakarya Şubesi’nden Mithat Aykaç okudu. Son günlerde yasak haberlerinin daha sık gündeme geldiğine dikkat çeken Aykaç, kamu sendikalarının başlattığı kıyafet boykotuna karşı yasakçı tavır takınanları eleştirdi. Aykaç, “Kamudaki özgür kıyafet uygulamasından rahatsız olan 28 Şubat kafalı Eğitim İş Sendikası 81 ilin Valiliklerine yazı yazarak başörtülü çalışanların fişlenmesini istedi.” diyerek yasakçı sendikal anlayışı kınadıklarını belirtti. “Avrupa Wushu Şampiyonası'nda Taolu kategorisinde başörtüsüyle yarışan Zeynep Akyüz'e puanlama yapılmadı.” diyen Aykaç, bu ayrımcılığı insanlık suçu olarak niteledi ve “Avrupa içerisinde birkaç kişi, kendi kişisel hezeyanlarını spor sahalarına yansıtmaktadırlar. Sakarya Adâlet Girişimi olarak, bu ayrımcılığı ve hak gasbını lânetliyoruz” dedi.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesince, bir vatandaşın nikâh işlemi için müracaatının başörtülü fotoğraf verdiği gerekçesiyle reddedildiğini dile getiren Mithat Aykaç, “Görüldüğü gibi zulüm hâlen devam etmektedir.” değerlendirmesini yaptı. Açıklamada ayrıca “Buradan İslâm Ümmetine sesleniyoruz! İsrâil Mescidi Aksa’da kazılara ve yıkımlara devam ederken, Müslümanlar olarak bu durumu daha nereye kadar izleyip sessiz kalacağız. Dünyada Müslümanlara yönelik katliamlar şiddetini artırmış durumda. Myanmar’da Budist vahşetinden tutun da, Afganistan’da NATO’nun sivil çocuk katliamına, komşu ülke Suriye’de kadın, çocuk, yaşlı demeden katledilip câmilerin, binaların bombalarla yıkılmasına kadar birçok olaya karşı artık birlik olup zulme dur demenin zamanı gelmedi mi?” denildi.