Manisa Haberleri

YARDIM SANDIĞI KAPATILMADI

Haber 13.04.2013 16:52 Cumartesi
Aydın Şoförler, Otomobilciler Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurulu’nda merkez birliğinin kapatılmasını istediği ‘Yardım Sandığı’nın kapatılmamasına karar verildi.
Aydın Şoförler, Otomobilciler Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Olağan Genel Kurul Toplantısı, Aydın Şoförler Odası Düğün Salonu’nda gerçekleşti. Genel Kurula Aydın ve Muğla İlleri Esnaf ve Sanatkarlar Bölge Birliği Başkanı Necip Saraç, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulisi Akşit, Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Aydın Şoförler, Otomobilciler Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Semih Özmeriç, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne bağlı oda başkanları ile Aydın Şoförler, Otomobilciler Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi üyeleri katıldı. Olağan genel kurulda divan başkanlığına Aydın ve Muğla İlleri Esnaf ve Sanatkarlar Bölge Birliği Başkanı Necip Saraç seçildi.
Olağan genel kurul toplantısında Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Aydın Şoförler, Otomobilciler Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin faaliyetleri hakkında bilgi veren Kooperatif Başkanı Semih Özmeriç, gelen kurulun geniş bir katılımla gerçekleşmesi nedemiyle üyelere teşekkür etti. Kooperatifleşmenin önemi ve üyelere sağladığı katkılardan söz eden Özmeriç, “Kooperatifleşme birleşme demektir. Bu birleşme de kuvveti meydana getirmektedir. Bu anlamda bizler, sizlerden almış olduğumuz güçle kooperatifimizi ülkemizin önde gelen kooperatifler arasında faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Bugün itibariyle şartları yerine getiren ortaklarımıza 100 bin TL tutarında kredi vermekteyiz. Kooperatiflerde başarı dağıtılan kredilerin doğru şekilde verilmesi ve bunun sonucunda geri dönüşlerin zamanında olmasıyla gerçekleşmektedir. Kooperatifimizin 2012 yılı bilançosu aktif toplamı 1 milyon 358 bin 835,45 TL, pasif toplamı 1 milyon 358 bin 835,45 TL’dir. Gelir toplamı 314 bin 090,37 TL, gider toplamı da 250 bin 400,68 bin TL olarak gerçekleşti. 160 bin 689 TL de müspet fark oluşmuştur” dedi.
Olağan genel kuruldaki en önemli gündem maddesi olan “Kooperatif Yardım Sandığının Kapatılıp, Kapatılmayacağının” görüşüldüğü sırada yeniden söz alarak kürsüye gelen Kooperatif Başkanı Özmeriç, “Yardım sandıkları kooperatiflerin kötü gün dostudur ama Merkez Birliği bu maddeyi ortaklarınıza sunun ve kapatın diyor. Başka yerlerde bunu düzgün yapmıyorlarmış. Bizde, ‘Düzgün yapıyoruz, gelin denetleyin’ dedik. Gelip denetlediler de teşekkür edip gittiler. Bizim burada yaptığımız her şey sizden aldığımız yetkiler çerçevesinde yapılıyor. Ben üyelerimiz için oluşturulan fonun kullanıldığı yardım sandığının kapatılmamasını istiyorum” diye konuştu.
Kooperatif Başkanı Özmeriç’in konuşmasının ardından yapılan oylamada yardım sandığının kaldırılmamasına oy birliği ile karar verildi.
AKŞİT’TEN ÖZMERİÇ’E DESTEK
Genel kurulun dilek ve temenniler bölümünde söz alan Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulisi Akşit de, Türkiye’nin hem ekonomik hem de sosyal anlamda zor bir süreçten geçtiğine işaret ederek, “Biz esnaflar olarak bir çok sorunla mücadele ediyoruz. Ancak bu noktada bizim dönüp kendimize de bakmamız lazım. Esnaflar olarak Ahi Evran geleneklerini yaşatamıyoruz. Sabah dışarı çıktığımda işyerini erkenden besmele ile açan esnafları artık göremiyorum. İnşallah bu sıkıntıları hep birlikte göğüsleyeceğiz. Yardım sandığının kapatılmaması yönündeki kararınızı destekliyorum. Neymiş efendim; ‘Başta Doğu olmak üzere bazı bölgelerde yanlış kullanılmış’ İçinde bir kuruş paranız mı var? Doğu kaçak elektrik kullanıyor. Bedelini hiç kaçak olamayan Ege ödüyor. Böyle bir mantık olamaz. Sizin paralarınızla oluşturulan yardım sandığıyla doğru işler yapılıyorsa olduğu yerde kalmalıdır” şeklinde konuştu.
Aydın Şoförler, Otomobilciler Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı’nın 2012 yılı Olağan Genel Kurulu, 2 yıl süre ile Denetim Kurulu üyeliklerine 2 asil 2 yedek ve 2 yıl süre ile 2 asil 2 yedek üyenin Bölge Birliği temsilciliklerine seçilmesi ile sona erdi. Genel kurlun ardından davetli ve kooperatif üyeleri hep birlikte yemek yiyerek, sohbet etme fırsatı buldu.