Manisa Haberleri

YILDA 4 MİLYAR TL ENERJİ TASARRUFU SAĞLAMAK MÜMKÜN

Haber 13.04.2013 17:40 Cumartesi
Enerji Verimliliği Derneği Başkan Vekili Adnan Ersoy Ulubaş, evde yapılabilecek ufak tefek bazı hareketlerle ülke olarak yılda 4 milyar TL tasarruf sağlanabileceğini belirtti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı inisiyatifiyle oluşturulan ve Enerji Verimliliği Derneği organizasyonuyla hayata geçirilen ‘Enerji Hanım’ projesi, Cumartesi günü Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen bir programla tanıtıldı.
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, enerji verimliliği bilincini oluşturmak ve yaygınlaştırmak adına Türkiye’yi karış karış dolaştıklarını belirtti. Enerji verimliliğinin, bir ürünü veya hizmeti üretebilmek için tüketilebilen enerji miktarının azaltılması olduğunu ifade eden Yüksel, “Enerji tüketimini azaltırken binalarda yaşam standardı ve kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşmemesi esastır. Yani kaliteden ve konfordan ödün vermeden, enerjiyi israf etmeden de enerjiden tasarruf edilebilir” dedi.
“UFAK TEFEK HAREKETLERLE ÜLKE OLARAK YILDA 4 MİLYAR TL TASARRUF SAĞLANABİLİR”
Enerji Verimliliği Derneği Başkan Vekili Adnan Ersoy Ulubaş ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Enerji tüketimi aynı zamanda gelişmişlik ölçüsüdür. Yani biz hem verimliği sağlayıp hem de tüketimimizi arttırabiliyorsak o zaman başarılıyız. Evde yapılabilecek ufak tefek bazı hareketlerle yılda 4 milyar TL Türkiye tasarrufumuzu ve enerji verimliliğimizi arttırma şansımız var. Bu 4 milyar TL bir yılda 200 hastane, 400 okul, binlerce kilometre yol demek. Ufak tefek dikkatsizlik yüzünden bunları kaybediyoruz. Her ne kadar faturayı bireysel ve ailesel olarak ödesek de sonuçta faturayı Türkiye Cumhuriyeti ödüyor.”
Konuşmaların ardından Enerji Hanım, programa katılan kadınlara evde nasıl enerji tasarrufu yapılabileceğini gösterdi. Programında, katılımcılar arasında yapılan çekilişle kazananlara enerji verimliliğine uygun elektrikli mutfak ve ev eşyaları hediye edildi.