Manisa Haberleri

AK PARTİ KIRKLARELİ İL DANIŞMA MECLİSİ TOPLANTISI

Haber 13.04.2013 17:46 Cumartesi
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin uzunca bir süredir ciddi bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçtiğini söyledi.
Kırklareli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen AK Parti Kırklareli İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuşan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Şimdiye kadar geldiğimiz noktada fevkalade önemli mesafeler katettik. Ancak işimiz bitmiş değildir” dedi.
Kurtulmuş, Türkiye’nin tam denizin ortasında olduğunu, bu sebepten ötürü pedallara daha hızlı ve güçlü bir şekilde basılması gerektiğini söyleyerek, “Tam denizin ortasındayız, tam yolun ortasındayız. Bundan sonra pedalı daha hızlı çevirmemiz, pedallara daha güçlü bir şekilde basmamız gerekiyor. Bunun biz teşkilat mensuplarına akseden kısmı ise tüm 1 saat çalışıyorsak, bugün 2 saat çalışmamız gerekiyor. Partimizin iktidarda, oyumuzun yüzde 50’nin üzerine çıkmış olması bize rehavet vermesin. Bunların hepsi bizim daha çok çalışmamız gereken bir süreçte olduğumuzu bizlerin önüne koymalı. Son 10 yılda ekonomi ve siyaset alanındaki gelişmeleri sizlerle paylaşacağım. Türkiye’nin siyasi tarihini yazanlar bundan 50 sene sonra eğer yaşadığımız dönemi değerlendirirseler şöyle diyecekler; Türkiye 2002-2012 yılları arasında çok önemli bir değişim süreci geçirdi. 2013-2023 yılları arasında da bu değişimlerin kalıcı hale gelmesi, bu değişimlerin sistematik dönüşümler şekline gelmesi gerekiyor. Önümüzdeki süreçte hiç hızımızı kesmeden pedalı daha fazla çevirmeye, daha güçlü bir şekilde Türkiye’nin gelecekte kalıcı izler bırakmaya, Türkiye’nin ekonomik ve siyasal sistemini topyekun değiştirmeye yönelik adımlar atmak zorundayız. Türkiye siyaset tarihinin dönüm noktalarından bir tanesi, 2007 yılındaki cumhurbaşkanını halk tarafından seçilmesine imkan sağlayan referandum. 2007 yılında parlamentoda cumhurbaşkanı seçilmesine müsaade edilmiyor. Bir taraftan olağanüstü dönem denemeleri var. Bir taraftan 27 Nisan muhtırası var. Bütün bu şartlar içersinde o günkü mevcut parlamentonun ciddi bir şekilde cumhurbaşkanı seçilmesine önüne engel çıkarıldı. Bu süre içersinde bana göre Türkiye’de devrim niteliğinde bir adım atıldı. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine imkan sağlayan referandum, milletin gayretleriyle geçti. Türkiye’de en önemli adımlardan bir tanesi” diye konuştu.
“1071 YILINDAN BU YANA MÜSLÜMAN BİR MİLLETİN FERTLERİ OLARAK BU COĞRAFYADA YAŞIYORUZ”
Türkler, Kürtler, Çerkezler, Lazlar, Arnavutlar’ın bin yıldır bu topraklarda birlikte yaşadığını hatırlatan Kurtulmuş, “Türkler ve Kürtler bir iç savaştan çıktık. İki tane farklı halk bir araya geldik, barış masasında barış görüşmesi yapıyor değiliz. Bu halk, bu millet, Türkler, Kürtler, Çerkezler, Lazlar, Arnavutlar, bin yıldır bu topraklarda birlikte yaşıyoruz. 1071 yılından bu yana Müslüman bir milletin fertleri olarak bu coğrafyada yaşıyoruz. Ancak uluslararası terör siyaseti bu milletin arasına en az 30 senedir fitne sokmaya çalışıyor. Sadece terör örgütü demiyorum. 2 hafta evvel Genelkurmay Başkanlığımız dağlardaki terörist sayısını açıkladı. 3 bin kişi Kuzey Irak’ta, bin 200 kişi Türkiye’de olmak üzere toplamda 4 bin 200 terörist var. Şimdiye kadar bilinen 30 yıldır terörle mücadele tarihinde, terör örgütünün 5 bin kişiden fazla silahlı militanı olmamış. Burada bir gariplik yok mu? Bir tarafta 4 bin kişilik terörist militanları, bir tarafta 1 milyonluk Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Teşkilatı. 1 milyon kişi 30 senedir 4 bin kişilik teröristle baş edemiyor. Hangi ülkeler teröre yıllardır ekonomik, lojistik, siyasi, istihbarat desteği verdi. Aktütün katliamı, Çukurca katliamı nasıl yapıldı? Dağlarda yürümesini zor beceren 3 tane terörist mi oradaki katliamı gerçekleştirdi. Onlara bu bilgileri kimler sundu? Yurt dışında teröristlere maddi imkan sağlayanlar öldürüldü ve ülkelerden ses çıkmadı. 30 senedir Türkiye hangi bedeli ödedi” şeklinde konuştu.