Manisa Haberleri

BAKAN ERGİN İSKENDERUN’DA

Haber 13.04.2013 17:39 Cumartesi
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "76 milyon sevinsin, kötü düşünenler üzülsün istiyoruz. Bu mümkün değil mi? Elbette mümkün" dedi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay'ın İskenderun ilçesinde 5 iş yerinin açılışını yaptı. Açılışların ardından partisinin Danışma Kurulu Toplantısı’na katılan Bakan Ergin, burada yaptığı konuşmada Türkiye’de 30 yıldan bu yana yaşanan terör olaylarında sadece şehit analarının değil 76 milyon Türk ve Kürt insanının ağladığını ifade etti. Ergin, “Batıda, kuzeyde, güneyde de analar ağladı, doğuda, güneydoğuda da analar ağladı. Şöyle bakarsanız 76 milyonun anaları ağladı. Bu kime yaradı, Türk’e yaramadı, Kürt’e yaramadı, Boşnak’a, Çerkez'e, Arap’a kimseye yaramadı. Silah tüccarlarına ve Türkiye'nin tarihi misyonu ile buluşmasını istemeyen bir takım ülkelere yaradı. Onlar sevindi, 76 milyon üzüldü. Türkiye’ye hayırlı gözlerle bakmayanlar sevindi ve şimdi diyoruz ki 76 milyonu sevindirecek, kötü gözle bakanları üzecek bir proje üretebilir miyiz diye çalıştık. 76 milyonu sevindirecek, Türkiye’ye kötü gözle bakanları üzecek bir formülü Türkiye olarak hep birlikte üretiyoruz. 76 milyon sevinsin, kötü düşünenler üzülsün istiyoruz. Bu mümkün değil mi? Elbette mümkün. Çanakkale’de bunu başarmadık mı? Anadolu'da birlikte şehit olmadık mı, gazi olmadık mı? Bu coğrafyayı bize yurt yapan ecdadımızın mirasına sahip çıkan 76 milyonu bir arada yaşatabilecek projeyi hayata geçirmemizin önünde bir engel var, o da yıllardır içimizde bir takım yıllar itibarıyla biriken duygular. Geleceğimiz için o geçmişten gelen duyguları ikame edeceğiz ve sevgiyi çoğaltacağız, sevdiğimizi korkmadan söyleyeceğiz. Allah’ın izni ile bu ülkede geçmişte yaşadığımız sıkıntıları telafi edip, bu ülkenin, bu milletin kaderini etkileyecek çok önemli adımları atmamız mümkün. Ve artık biz sevinelim, başkaları üzülsün, düşünsün. Bunun için dua edelim ve çalışalım, düşüncelerimizi paylaşalım. Bunu başardığımız gün 76 milyonluk bu büyük ülke sadece kendi başına değil, Kafkasya için, Balkanlar için, Azerbaycan için, Kerkük için. Kendi coğrafyamızda barış ve huzuru sağlamadığımız sürece başkasına katkımız çok zor olur. Bu yüzden kendi içimizdeki huzuru inşa etmenin çalışmasını yapıyoruz" diye konuştu.
Bakan Ergin, bunun kolay değil ancak imkansız da olmadığını ifade ederek, "En kolay şey kavga etmek, savaşmaktır. Sulh olmak, huzur içinde geleceğe yürümek kolay değil. Ama zor işleri başarmak yiğitlerin işidir. Allah'ın izni ile bu sorunu 76 milyon hep birlikte çözeceğiz” dedi.