Manisa Haberleri

AK PARTİ’Lİ ÜNAL UŞAK’TA BAŞKANLIK SİSTEMİNİ ANLATTI

Haber 13.04.2013 17:59 Cumartesi
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, başkanlık sisteminin diktatörlük olmadığını belirterek, muhalefetin konuyu saptırmaya çalıştığını söyledi.
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, partisinin Uşak İl Teşkilatı tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen "Türkiye Başkanlık Sistemini Konuşuyor" adlı konferansa konuşmacı olarak katıldı. Konferansa Uşak Milletvekili İsmail Güneş, AK Parti İl Başkanı Mehmet Gün, Merkez İlçe Başkanı Mehmet Nacar, partililer ve davetliler katıldı. İl Başkanı Mehmet Gün, yaptığı açılış konuşmasında AK Parti’nin yaptığı reformlardan bahsetti. Hükümetin ülkede barışı temin etmek amacıyla büyük bir risk aldığını söyleyen Gün, “Kalıcı bir barış için hükümetimizin attığı adımları halkımıza anlatmalı, barışın ve kardeşliğin dilini kullanmalıyız” dedi.
Uşak Milletvekili İsmail Güneş de konuşmasında başkanlık sistemi ve barış sürecine değinerek, muhalefetin tutumunu eleştirdi. Açılış konuşmalarının ardından konferansa geçildi. AK Parti Grup Başkanvekili Ünal, konferansta Türkiye’nin uzun yıllar temel sorunları tartışmak yerine suni gündemlerle oyalandığını ifade etti. Kendilerini ülkeyi bölmekle itham edenlerin yıllarca darbe ve müdahalelere sessiz kaldığını söyleyen Ünal, 1960 ve 1980 darbeleri ile 28 Şubat’tan örnekler verdi. Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmesi gerektiğine inandıklarını ifade eden Ünal, şunları söyledi:
“Başkanlık sistemi diktatörlüktür değil, ana muhalefet bu konuyu maalesef çarpıtıyor ve ‘biz parlamentosuz bir sistem istemiyoruz’ diyor. Yani başkanlık sistemini parlamentosuz bir sistem zannediyor. Şu anki sistemde seçmen parlamentoyu seçiyor ve yürütme içinden çıkıyor. Yani yasama organının içinden bir yürütme çıkıyor, bakanlar ve başbakan oradan seçiliyor. Dolayısıyla parlamenter sistemde zayıf koalisyonlar olursa parlamento çalışamaz oluyor, parlamentoda koalisyon varsa parlamentoda sistem işlemez hale geliyor. Bu defa güçlü bir yürütmede eğer isterse yasamayla ilgili sorunlar çıkabiliyor. Biz diyoruz ki seçmen hem parlamentoyu seçsin hem başkanı seçsin. Yani seçmen sadece parlamentoyu seçmesin, seçmen hem parlamentoyu hem başkanı seçsin. Başkan da kendi bakanlarını dışarıdan seçiyor. Dolayısıyla başkanlık sisteminde parlamento kendi asli işlevini yerine getiriyor.”