Manisa Haberleri

BAKAN YAZICI, ANTALYA’DA AK PARTİ SİYASİ VE HUKUKİ İŞLER BAŞKANLIĞI 6. BÖLGE TOPLANTISINA KATILDI

Haber 13.04.2013 18:06 Cumartesi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye’nin ekonomik performans açısından herkesin övündüğü bir düzeyde olduğunu belirterek, “Mayıs ayında borcu ödeyip IMF defterini kapatacağız" dedi.
Antalya’da düzenlenen AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı 6. Bölge Toplantısı’na katılan Bakan Yazıcı, AK Parti iktidara geldiği zaman daha önceki dönemlerde toplanacağı zaman basının gündemine gelen Milli Güvenlik Kurumu’nun yapısını değiştirdiğini, Türkiye’de tek bir ceza kanunu çıkarttıklarını ve işkenceye karşı sıfır tolerans tanıyan bir hükümet olduklarını belirtti. Türkiye tarihinde 5 ayrı anayasa kabul edildiğini hatırlatan Bakan Yazıcı, “Bu 5 anayasanın hemen tamamı ya olağanüstü dönemlerde ya da darbe döneminde darbeciler tarafından yapılmıştır. Peki anayasayı kim yapar? Millet yapar” dedi.
Ülkelerin performansının ve gücünün beşeri kaynaklarının yanında ekonomilerinin gücü ile ölçüldüğünü ifade eden Bakan Yazıcı, “Türkiye bugün herkesin övündüğü bir düzeydedir ekonomik performans açısından. 2002’de 36 milyar dolarlık ihracatı vardı. Ama bizim dönemimizde 150 milyar dolara çıktı. IMF’ye borcu 23.5 milyar dolardı. Bir süre bizde IMF’le anlaşma yaptık. Ama derledik toparladık, IMF desteğini bir kenara ittik. Bugün borçları 400 milyon dolara indirdik. İnşallah Mayıs ayında da bunun tamamını ödeyip, IMF defterini kapatacağız” şeklinde konuştu.
On yıllık iktidarı döneminde AK Parti’nin yaptığı hizmetleri değerlendiren Bakan Yazıcı, sağlık hizmetlerine de değindi. 2002 yılı öncesi ile bugünkü sağlık hizmetlerini mukayese eden Bakan Yazıcı, “İnsanların hastalığı mesleğine göre değişir mi? Biz bütün sağlık hizmetlerini tek çatı altında birleştirdik. Ayağa kalkanlar oldu, bunlar bizim vermeyiz diyenler oldu. İmkanların planlamasını yaptık. Türkiye’nin imkanları neyse herkesin kaliteli sağlık hizmeti alması için planlama yaptık. Hastanelerdeki kuyruklar bitti. Şimdi önümüzdeki hedef şehir hastaneleri kuracağız” dedi.
Ulaştırma alanına da değinen Bakan Yazıcı şöyle konuştu:
“Ulaştırma alanında 15 km duble yol yapacağız dedik. Muhataplarımız ‘bunlar şaşkın’ dediler. O günden bu yana 22 km yol yaptık. 10 yılda 74 ile duble yollarla bağlantılı yaptık. Havaalanlarını çoğalttık. Birçok köyde uçakla seyahat etmiş olan birisi parmakla gösteriliyordu. Uçakla seyahat etmeyi lüks olmaktan çıkarttık.”
Engelliler ve özürlüler için kanun çıkardıklarını belirten Bakan Yazıcı, geçtiğimiz hafta 13 bin engellinin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaya başladığını söyledi. Kimsesiz ve yoksul durumda bulunan vatandaşlara sosyal yardım ve kaynaklar aktarıldığını da ifade eden Bakan Yazıcı, iş kurmaları için de projeler geliştirildiğini kaydetti. Dünyada yaşayan 7 milyar insanin Dünya Bankası verilerine göre 1 milyar 200 milyonunun açlık sınırı içerisinde ve günde 1 dolara geçinmek zorunda olduğunu hatırlatan Bakan Yazıcı, “1 milyar insan temiz su kaynaklarına erişimden yoksun. Ama dünya ekonomisi 70 trilyon dolar. Paylaşım detaylarına baktığınız zaman dünyanın sosyal adaleti bakımından iyi şeyler söylemek mümkün değil. Ancak Türkiye’de 1 doların altında geçinmek zorunda olan insan bizim dönemimizde kalmamıştır. Uyguladığımız sosyal politikaların toplumsal etkileri bu” dedi.
Türkiye’nin eğitimdeki durumuna da değinen Bakan Yazıcı, Türkiye’de 200 bin dolayında derslik kazanımı sağlandığını belirtti. Eğitime yüzde 100 destek ismi altında özel sektörü eğitim alanına yatırım yapmaya teşvik ettiklerini söyleyen Bakan Yazıcı, “Özellikle kızlarını okutmayan ailelerin kızlarını okutmasının önünü açtık. Özellikle kırsal alanda kız çocuklarını okula göndermeyen ailelere imkan sağladık, okullara gitmesini sağladık. Bu projenin bir boyutu elbette ki sağlıklı nesil yetiştirmeye matuf iken, diğer boyutu ile özellikle sağlık boyutunda olan ödemeleri anneye ödemek şartı ile annenin sosyal girişimi açısından güçlendirdik. 10 yıldan bu yana Türkiye’de eğitim öğretim yılı başladığında çocukların kitaplarını sıralarını üstünde teslim ediyoruz. Eskiden büyük kentlerde eğitim öğretim yılında kuyruk vardı, kitap kuyruğu” şeklinde konuştu.
2015 yılında Türkiye’nin kendi uydusunu göndereceğini belirten Bakan Yazıcı, “Hükümetin bu performansının altında ne yatıyor? AK Partinin insan odaklı bir duruşu var. Biz ekonomik ve sosyal bütün faaliyetimizi planlarken insanı esas alıyoruz” dedi.
Ülkeyi idare ederken hiçbir zaman popülizme kaçmadıklarını, imkanlar ne ise ona göre beyanda bulunduklarını söyleyen Bakan Yazıcı, “Bir taraftan hazineyi korunaklı hale getiriyoruz, duruşumuzu öyle sürdürüyoruz. Milletin gündemi ile hükümetin gündemini önde tutuyoruz” şeklinde konuştu.