Manisa Haberleri

SOMALİ VE SOMALİLAND’İN MUTABIK KALDIĞI KONULAR ANKARA BİLDİRİSİYLE İMZA ALTINA ALINDI

Haber 13.04.2013 19:57 Cumartesi
Aralarında ihtilaf bulunan Somali ve Somaliland için Türkiye devreye girerken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın görüştüğü iki Cumhurbaşkanı bazı konularda mutabık kaldı. Mutabık kalınan konular Ankara Bildirisiyle imza altına alındı. Bildiriye göre iki lider 90 gün içinde İstanbul'da yeniden bir araya gelecek.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve Somaliland Cumhurbaşkanı Ahmed Silanyo ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda biraraya geldi. Aralarında sınır ihtilafı bulunan iki ülke Cumhurbaşkanı, görüşme sonunda bazı konularda mutabık kaldı. Mutabık kalınan konular Ankara Bildirisi ile imza altına alındı. Ankara Bildirisine Başbakan Erdoğan ve Somali ve Somaliland'ın Cumhurbaşkanlarının huzurunda Somali Federal Cumhuriyeti adına Bakan Abdikarim Guled ve Somaliland adına Bakan Muhammed Ömer imza attı. İmzalanan bildiride şu ifadeler yer aldı:
"20-21 Haziran 2012 tarihinde gerçekleştirilen Chevening House (İngiltere) toplantısı ve 28 Haziran 2012'de Dubai'de gerçekleştirilen toplantıların ardından Somali Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve Somaliland Cumhurbaşkanı Ahmet Muhammed Silanyo 11-13 Nisan 2013 tarihinde Ankara'da biraraya gelmiştir. İki tarafın talebi üzerine sözkonusu toplantı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin evsahipliğinde düzenlenmiştir. Bu toplantının amacı Somali Federal Cumhuriyeti'nin tesisi ile birlikte Somali'de liderlik değişikliğinin ardından diyaloğun yeniden başlatılması ve diyalog sürecini ileriye taşıyacak bir yolun tesis edilmesidir.
İki taraf
1- Diyaloğun sürdürülmesine yönelik taahhütlerini ifade ettiler
2- 21 Haziran 2012'de mutabık kalınan Chavening House Deklerasyonu ve 28 Haziran 2012'de imzalanan Dubai Bildirisinin içeriğini onayladılar.
3- Diyaloğun Somali Federal Cumhuriyeti hükümeti ve Somaliland hükümeti arasında olduğunu belirttiler. Sözkonusu süreci destekleyen uluslararası toplum, gerektiğinde sadece sürecin kolaylaştırılmasını sağlayacaktır.
4- Somaliland'a yönelik uluslararası yardım ve kalkınma desteğinin kolaylaştırılması ve teşvik edilmesi konusunda mutabık kaldılar.
5- Terörizm, aşırılıkçılık, korsancılık, yasadışı balıkçılık, zehirli atık, deniz suçları ve ağır suçlarla mücadelede daha etkin olabilmeyi teminen, istihbarat paylaşımı ve güvenlik sektörü uzmanlarına eğitim ve burs sağlama yoluyla güvenlik sektörüne ilişkin işbirliğini güçlendirmeye ihtiyaç duyulduğuna dair mutabakata vardılar.
6- Tarihi bilahare kararlaştırılmak üzere 90 gün içinde İstanbul'da buluşmayı önerdiler
7- Tahrik edici bir dilin kullanımından ve diyaloğun sürdürülmesini riske atacak herhangi bir eylemden kaçınılması hususunda mutabık kaldılar."