Manisa Haberleri

KORKUTELİ’DE ÇANAKKALE KONFERANSI

Haber 13.04.2013 22:35 Cumartesi
Antalya’nın Korkuteli ilçesinde Eğitim Bir-Sen Temsilciliği ve Korkuteli iş Adamları Derneği (KİAD) tarafından “Çanakkale’de Kaybettiklerimizle Kazandıklarımız” konulu konferans düzenlendi.
Araştırmacı eğitimci yazar Hasan Hüseyin Maltepe'nin verdiği konferansa gündüz lise öğrencilerine gece Korkuteli halkına verildi. Konferansa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kocagöz, Korkuteli ilçe Müftüsü Duran Turgut, Belediye Başkanvekili Hasan Önal, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Araştırmacı eğitimci yazar Hasan Hüseyin Maltepe, “Ey insanlar Şehitleri ziyaret ediniz, onlara selam veriniz. Allah'a yemin ederim ki şehitler, selam veren kimselere kıyamete kadar selam verirler” dedi.
Konferansı slaytlar eşliğinde veren Maltepe, “Çanakkale ruhunun hissedilmesi, öğrenilmesi için imkanı olan herkesin oraları görmesi, ders çıkarması lazım. Yaşadığımız toprağın nimetini bugün görüyorsak eğer, o gün canlarını vatan için ortaya koyan şehit ve gazilerimiz sayesindedir. Onlardan dualarınızı esirgemeyin, oralara gidin, onları selamlayın. Onların selamı kıyamete kadar sizinledir” dedi.
Çanakkale Savaşları’na gidenlerin kimisinin yıllar sonra döndüğünü, çoğununsa dönemediğini vurgulayan Maltepe, “Kore'de şehitliği ziyaret etmeyen öğrencileri diploma vermiyorlar, Anzaklar, her yıl 25 Nisan'da binlerce kilometre yol gelerek dedelerinin çektiği açıyı yaşamak için Çanakkale'yi görüyor. Biz de tarihimize ve şehitlerimize saygı ve hürmetimizi onları ziyaret ederek göstermeliyiz. Kahramanlara yakışmayan sıfatları takmamalıyız, hatıralarından ders çıkarmalıyız” şeklinde konuştu.
Konferansın sonunda Hasan Hüseyin Maltepe’ye, Eğitim Birsen Korkuteli Temsilcisi Yalcın Özen ve Korkuteli İş Adamları Derneği (KİAD) Başkanı Halil koparan plaket takdim ettiler.