Manisa Haberleri

VALİ KARALOĞLU , ÖZALP’TA KANAAT ÖNDERLERİ, MUHTARLAR VE STK TEMSİLCİLERİYLE YEMEKTE BULUŞTU

Haber 13.04.2013 22:42 Cumartesi
Van Valisi Münir Karaloğlu, son 30 yıldır bir fitne uğruna, bir kirli oyun uğruna Türkiye’nin 300 milyar dolar harcama yaptığını belirterek “İnşallah bu yeni baharla birlikte bu çözüm süreci de başarıya ulaşır ve bu kirli oyunda devletimizin harcamış olduğu kaynaklar halkımızın emrine sunulur. İşte o vakit, şimdilerde yaptığımız yatırımların kat kat fazlası yapılır” dedi.
Van Valisi Münir Karaloğlu, beraberinde Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Van Milletvekili Gülşen Orhan’la birlikte Özalp’ta bir dizi açılış ve incelemelerde bulundu. Kaymakamlık tarafından hizmete alınan Aile Kültür Merkezi’nin açılışını yapan Karaloğlu ve Orhan; daha sonra 4 ayda inşaatı tamamlanan Özalp Meslek Yüksek Okulu (MYO) öğrencilerinin barındığı 350 yatak kapasiteli öğrenci yurdunu gezdi. Öğrencilerin kaldıkları odaları gezen Karaloğlu ve Orhan, öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerin sorunlarını dinleyen Vali ve milletvekili, daha sonra inşaatı devam eden sosyal donatıları gezdikten sonra yine yapımı 4 ayda tamamlanan İmam-Hatip Lisesi’ne geçti. Burada üniversiteye hazırlanan öğrencilerin bulunduğu sınıfları dolaşan Vali Münir Karaloğlu ve Milletvekili Gülşen Orhan, öğrenci pansiyonu yemekhanesinde Özalp’ta bulunan kanaat önderleri, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileriyle bir araya geldi ve hükümetin başlattığı çözüm süreciyle ilgili bir değerlendirme toplantısı yaptı.
-SON 30 YILDA BİR FİTNE UĞRUNA BU ÜLKE 300 MİLYAR DOLAR HARCAMA YAPTI”
Davetlilerin onuruna verilen yemekte bir konuşma yapan Van Valisi Münir Karaloğlu, bahar mevsimi ile birlikte hükümetin başlattığı çözüm süreci ve ülkede oluşan yeni baharın kendilerini ve bölge insanını umutlandırdığını söyledi. Şu anda Türkiye’nin yürüttüğü en hayati ve en önemli projenin ‘Kardeşlik Projesi’ olduğunun altını çizen Karaloğlu, “Son 30 yıldır bir fitne uğruna, bir kirli oyun uğruna, bu ülke 300 milyar dolar harcama yaptı. İnşallah bu yeni baharla birlikte bu çözüm süreci başarıya ulaşır ve bu kirli oyunda devletimizin harcamış olduğu kaynaklar da halkımızın emrine sunulur. İşte o zaman bu yaptığımız işlerin kat kat fazlasını yapacağımızdan emin olun. Önemli olan devletin imkanlarının artmasıdır. Devletin imkanları arttıkça bu imkanları vatandaşımızla paylaşmaktan biz keyif alıyoruz. Özalp’a her geldiğimde yeni işlerin bitmiş olmasından büyük mutluluk duyuyorum. Geçen yıl Özalp’a geldiğimde İmam-Hatip Lisesi ve öğrenci yurdu daha temel seviyesindeydi. Bu yıl geldik, iki binanın içine giriyoruz. Bunlar bizi mutlu ediyor. Herkesin şundan emin olması gerekir: Ülkemizin geleceği bugününden daha iyi olacak. Ülkemize güvenin. Bu ülkenin onurlu, şerefli, başı dik birer vatandaşı olarak yaşamaya devam edin. Bu ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyun, onur duyun. Ülkenize güvenin, yöneticilerinize güvenin” dedi.
Vali Karaloğlu, hükümetin son 10 yılda Özalp ilçesine ve kendisinin 4 yıl önce göreve başladığı günden itibaren eğitim, sağlık, altyapı ve üstyapıya yapılan yatırımları anlattı. 2013 yılında eğitim başta olmak üzere yatırımlara devam edeceğini söyleyen Karaloğlu, müteahhitten kaynaklı Özalp Devlet Hastanesi’nin Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yeni yapılacak ihalesinin ardından 2013 yılı sonunda hizmete açmayı planladıklarını kaydetti. Vali Karaloğu, kendisinin 2009 yılında göreve başladıktan sonra sayısız defa Özalp ilçesine geldiğini ve birkaç köyün haricinde gitmediği köyün kalmadığını anımsattı.
-“2009’DA 1 ADET OLAN LİSE SAYISI 4’E ÇIKIYOR”
Vali Karaloğlu, Özalp Van’ın önemli ilçelerinden, nüfus bakımından ikinci büyük ilçesi oluğunu ifade ederek, "Biz de ona göre Özalp’a önem veriyoruz. Özalp’ın işlerine önem veriyoruz. Özalp daha yaşanılabilir bir yer olsun, daha çağdaş bir yer olsun, insanımız daha mutlu olsun diye var gücümüzle ilimizin milletvekilleriyle beraber hizmet üretmeye çalışıyoruz. 4 yıldır Van Valisiyim. Özalp’ta 4 yıl önce sadece 1 lisemiz vardı. İmam-Hatip Lisesi, şimdi Sağlık Meslek Lisesi’nin temeli atıldı, bu yılki programa Kız Meslek Lisesi’mizi de dahil ettik. 16 derslikli Kız Meslek Lisemizi de inşallah bu yıl yapıp eğitim ve öğretime açmak istiyoruz. Özalp merkezde ayrıca bir ilköğretim okulumuzu yapıp hizmete açtık” dedi.
-“ÖZALP’IN 400 KİLOMETRELİK KÖY YOLUNDAN 350 KİLOMETRESİ ASFALT”
Köylerle birlikte kendileri 2003 yılında 199 olan derslik sayısını bugün 600’lere getirdiklerini ifade eden Vali Karaloğlu, "Derslik sayısı son 10 yılda üç kattan fazla artmış. Çaba sarf etmemizin sebebi -maalesef- ülkemizin doğusu ile batısı arasındaki kalkınmışlık, gelişmişlik farkı. Bu bölgelerimizin altyapıda, sağlıkta, eğitimde, ulaşımda eksiği vardır. Ama son 10 yılda yapılan büyük kamu yatırımlarıyla şuanda aradaki fark kapandı. Ülkenin batısından daha iyi olduğumuz konular da var diyebiliriz. Özalp’ın 400 kilometre köy yolu var. Bunun 350 kilometresi asfalt. Bu asfaltların bazıları bozulmuş olabilir, onları tamir edebiliriz. İkinci kat asfaltlarını yaparız. Ama 400 kilometrenin 350 kilometresini asfalt yapabilmiş bir devletimiz var. Bu oran, yüzde 85’e tekabül eder. Van Milletvekilimiz Gülşen Orhan’ın ilçesi Bahçesaray’da hala yüzde 8’lerdeyiz. Özalplılar hep şunu söyler: ’65 yıldır bizden vekil çıkmadı. İşte vekiliniz burada yollarınızın yüzde 85’i asfalt’ Bahçesaray’daki köylerin asfaltlı yol açığını da bu yıl içinde kapatacağız” dedi.
-“KÖYLERİN DERSLİK VE LOJMAN İHTİYAÇLARI BU YIL TAMAMLANACAK”
Özalp’in köylerinden Dorutay İlköğretim Okulunda derslik sorunlarının olmadığını, ama lojman sorunlarının olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, "Bu yıl Dorutay’ta 12 tane öğretmen lojmanı yapacağız. Şemsettin Köyü’müzde 8 derslik, 4 adet lojman, Aksolguç İlköğretim Okulumuza 12 derslik, 6 adet lojman, Y. Tulgalı Okulumuza 5 derslik, 6 lojman, A. Tulgalı’ya 6 lojman, Hazine’ye 5 derslik, 4 lojman, A.Ayazca’ya 2 derslik ve Özalp Merkez’e de 18 derslikli bir okul yapacağız. 16 derslikli bir Kız Meslek Lisesi ve 200 öğrencilik de pansiyon yapacağız. Biz eğitime çok önem veriyoruz. Bütün sorunların temelinde eğitimsizlik var. Yaşadığımız ekonomik sorunların altında da eğitim var. Sosyal sorunların altında da o var. Çocuklarımızı mutlaka okutmamız gerekir. Özellikle oran çok artmış olmasına rağmen hala orta öğretimde yani lise düzeyinde kız çocuklarımızı okula göndermiyoruz. Özalp’ta 2 tane kız yurdumuz var. Yakın köylere taşıma yapabiliyoruz. Okumak isteyen her kız çocuğuna devletin imkanları ölçüsünde yardım ediyoruz, edeceğiz. Lütfen çocuklarınızın okuması için yardımcı olun, bize de yardım edin” dedi.
-“KÖYDES PROJESİ KAPSAMINDA ÖZALP’A ÖNEMLİ HİZMETLER YAPILDI”
2005 yılından itibaren KÖYDES programı uygulandığını ifade eden Vali Karaloğlu, "Kaymakamlarımızın başkanlığında köy yolları ve köy içme sularında ciddi mesafeler aldık. Şu anda Özalp’in içme suyu; temel sorun değil. Yetmeyen köylerimiz var. Onları da bu yıl 2013 KÖYDES programına dahil ettik. Artık Van büyükşehir oldu. Artık köylerimizin yolları, içme suyu, kanalizasyonu, sulama işleri; 2014 Mart yerel seçimlerinden sonra büyükşehir belediyesine geçecek. Bütün köylerimiz mahalleye dönüştü, artık belediyelerimiz hizmet üretecekler. Köylere Hizmet Götürme Birliği, Kaymakamlık, Valilik, Özel İdare olarak bu yıl son yılımız. İnşallah bu yılı da hizmet dolu bir yıl olarak tamamlayıp 2014 Mart ayında yeni seçilecek büyükşehir belediye başkanımıza ve ilçe belediye başkanlarımıza köylerimizi teslim edeceğiz” dedi.
-“ÖZALP DEVLET HASTANESİ’NİN İHALESİNİ YAPARAK 2013 YILINDA BİTİRMEYİ PLANLIYORUZ”
“İmam-Hatip Lisesi ve öğrenci yurdunu 4 ayda bitirip eğitim ve öğretime açtıklarını sözlerine ekleyen Vali Karaloğlu, "Yüksek öğrenim yurdunu 4 ayda bitirdik. Ama hastaneyi bitiremedik. Tabiî ki hastane 4 ayda, 6 ayda bitmez. Hastanenin bitme süresi 2 yıldır. Çünkü hastaneler daha komplike yapılardır. Daha büyük yapılardır. Her hastanenin 2 yıl inşaat süresi vardır. Maalesef Özalp ve Erciş ilçelerinde hastanelerimizi yapan müteahhitlerimizde sorun yaşandı. TOKİ iki hastanenin de tasfiyesini gerçekleştirdi Erciş hastanemiz ihaleye çıktı, inşallah Özalp’ın da birkaç hafta içinde yeni ihalesi yapılarak 2013 yılının sonunda hastanemiz tamamlanmış olacak. Mevcut hastanenin koşullarının çok iyi olmadığını biliyoruz. Farkındayız. Zaten onun için bu hastaneyi yapıyoruz. İnşallah yıl sonunda beklediğimiz, özlediğimiz kalitede, konforda devlet hastanemizi de bitirip değerli halkımızın hizmetine sunmuş olacağız” dedi.
-“ÖZALP’I TENDÜREK’TEN GÜRBULAK SINIR KAPISINA BAĞLAYACAK YOLU YAPIYORUZ”
Vali Karaloğlu, karayollarındaki yatırımları her gün müşahede ettiklerini ifade ederek, "Van-Özalp, Özalp-Saray-Kapıköy, Van-Çaldıran yollarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Gerçekten devasa yatırımlar yapılıyor. Helalı hoş olsun. Bunlar gecikmiş yatırımlar. Ama bugün devletimizin imkanı var, gücü var. Bu imkanı ve gücü vatandaşının lehine kullanan bir yönetim anlayışı var. İnşallah bu yıl sonuna kadar Van-Özalp arasındaki yolu bitireceğiz. Aynı şekilde Van-Çaldıran yolunu da bitirmek istiyoruz. Van-Saray-Kapıköy yolu bu yıl bitmeyebilir. Ama o yolu da 2014 yılında tamamlayacağız. Bu yeni yollarla beraber Özalp'a daha kolay ulaşılabilir. Özellikle Özalp’ı kuzeye, yani Tendürek’e bağlayan Özalp-Çaldıran yolu da çok önemli. Özalp’ı Çaldıran’a, Doğubeyazıt’a, bu yıl Gürbulak Sınır Kapısına yakınlaştırmış olacak. Onun için hem Özalp için hem Van için önemli bir yol. Onu da bu yıl tamamlamış olacağız” diyerek sözlerini tamamladı.
-“SON 10 YILDA ÖZALP’A HÜKÜMETİMİZ TARAFINDAN, CUMHURİYET DÖNEMİNDE YAPILAN HİZMETLERİN 3 KATI KADAR HİZMET YAPILDI”
Daha sonra kürsüye gelen Ak Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan da; çözüm süreci ve hükümetin Özalp ilçesine yaptığı yatırımları anlattı. Hükümetin son 10 yılda Özalp ilçesine Cumhuriyet döneminde yapılan hizmetlerin 3 katı hizmet yaptığını anımsatan Orhan, bundan sonra da hizmetlerin devam edeceğini kaydetti. Hizmetleri yaparken ülkenin en önemli ihtiyacı olan demokrasiyi es geçmediklerini vurgulayan Orhan: “Sizlere hizmeti sunabilmek için bir de memleketin ihtiyacı olan hakkı, hukuku, demokrasiyi, özgürlüğü de tesis etmeye çalışıyoruz. Size getirdiğimiz yatırımları birilerinin angaryasından, birilerinin kesesinden alırken, o soyulan bankaların sahiplerinin elinden alırken, bir de gasp edilen hakkımızı, hukukumuzu sizlerin önüne getirmişiz. Hiçbirimiz geçmişimize bakmadan bu gün olanları yargılayamayız” dedi.
-“30 YIL BOYUNCA GENCECİK ÇOCUKLARIMIZ ÖLDÜ”
Bu memlekette bir sistemin var olduğunu ifade eden Orhan, "Bir sistem vardı bu memlekette. Bir kitlenin hakkı, hukuku, geleceği için bütün memleket feda edilmişti. Batıda insanlara şu söyleniyordu: ‘Terör bitsin, sonra hizmet getirelim’ Ama ne oldu? Bu memleketin 30 yıl boyunca gencecik çocukları öldü. Neyin uğrun? Çatışma da bitmedi. Demokrasi, yol su, hizmet de gelmedi. Memleket de kaynaşmadı, birlik-beraberlik de gelişmedi. Bu gün nereden nereye geldik. Demokrasiyi memlekete mal etmişiz. Doğuyu batıya, batıyı doğuya anlatmışız. Yanlış lanse edilen Türkiye gerçeklerini anlatmışız. Hiçbir şekilde siyasette, askeriyede, poliste, hiçbir yerde kurumların tamamını itham etmiyoruz; ama memleketini sevmeyen ve memleketinin geleceğine dair hakkını, hukukunu, memleketinin erkini kullanan yanlış insanlar bu memleketi bu güne getirmişler" dedi.
İlçe Kaymakamı İsmail Çiçek’in de bir konuşma yaptığı toplantıda muhtarlar; hükümetin başlattığı barış sürecine destek verdiklerini dile getirdi. Sivil toplum kuruluş temsilcileri ve muhtarların taleplerini tek tek not alan Van Valisi Münir Karaloğlu temeli atılan Sağlık Meslek Lisesi inşaatında incelemelerde bulunduktan sonra yaklaşık 4 saat süren Özalp incelemelerini tamamlayarak karayoluyla Van’a döndü.