Manisa Haberleri

BAKAN ERGİN: ’PAYAS İLÇE OLMAYI HAK EDİYORDU’

Haber 14.04.2013 09:16 Pazar
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Büyükşehir Yasasıyla birlikte yeni ilçe olan Payas’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Payas ilçesine gelişte coşkulu bir kalabalık tarafından kurban kesilerek karşılanan Bakan Ergin, ilk önce belediyeyi ziyaret etti.
Belediyeyi ziyaretinde konuşan Bakan Ergin, Payas’ın başta demir çelik sanayisiyle gelişen ve ilçe olmayı hak eden bir konuma sahip olduğunu belirtti. Ergin “Payas ilçe olmayı hak ediyordu. Büyükşehir Yasası hazırlandığında İçişleri Bakanlığının Başbakanlığa verdiği teklifinde Payas ilçe olarak teklif edildi. Ancak tasarı Başbakanlıkta incelenirken ilçe olma nüfus sınırı 50 bine çıktı. Payas’ın ilçe olma teklifi düzenlenirken tasarı Meclise geldi. Bu arada Payas’ın ilçe olması spekülasyonları yaşandı. Daha sonra Payas’ın ilçe olması için bir gayret sarfedildi ve ilçe olma kriterleri de biraz esnetilerek Büyükşehir Yasasıyla birlikte Payas’ı ilçe yaptık, önümüzdeki günlerde de kaymakam ataması yapılacak" dedi.
Bakan Ergin, vatandaşlara de "İlçeniz hayırlı olsun" diyerek, bölgeye yapılacak yatırımlara değindi ve Payas’a hastane yapımı sözü verdi.
Bakan Ergin'in ziyaretlerine Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Dörtyol Kaymakamı H. Hasan Özyiğit, AK Parti Hatay milletvekilleri ve partililer katıldılar.