Manisa Haberleri

SOSYAL MEDYA GİRİŞLERİNİ PATRONLAR BELİRLEYECEK

Haber 14.04.2013 09:29 Pazar
Sosyal medyanın iş verimini düşürmesi üzerine harekete geçen bilgi işlem uzmanları, iş yerlerine takılacak fairwall cihazı sayesinde patronların belirlediği saatler dışında çalışanların internete ulaşımını kısıtlayan sistem geliştirdi.
Çalışanların patronlarının belirlediği saatler dışında internete giremeyeceğini söyleyen Kurumsal Satış Yöneticisi Cem Evcimen, “Çalışanların bant genişliğinin götüreceği sitelere ulaşmalarını, sosyal medyada kullanılan, özellikle video izlemelerinde kısıtlamalar ve filitremeler yaparak, fairwall sayesinde internete erişimi birçok seviyede azaltmış oluyoruz" dedi.
Sosyal medyaya erişimin sosyal bir hak olduğu için bazı işyerlerinde sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Evcimen, "Ama patronlar ve kamu kurumlarındaki müdürler mesai saatleri içerisinde personelin işleriyle ilgilenmelerini istiyor. Kurduğumuz sistem sayesinde çay saatleri ve öğle molasında kullanıcılara sosyal medyayı açıyoruz" diye konuştu.
DOLANDIRICILIĞA KARŞI FAIRWALL UYARISI
Güvenlik seviyesini arttırmak ve dolandırıcılığı önlemek içinde kullanılan fairwall sistemini genelde dış ticarete açık olan işletmelerin kullandığını söyleyen Evcimen, "Bu sistemleri kullanıcı sayısı fazla olan işletmeler tercih ediyor. 50 ve üzerindeki kullanıcılı işletmelerde genellikle ağırlıklı olarak kullanılıyor. Güvenlik duvarları dışarıdan gelen antivirüs ataklarını tamamen kısıtlıyor. İçeriye yapılan hacker saldırısını da tamamen etkisiz hale getirebiliyor. Genelde baktığımız zaman hackerlar firmaların dışa açık portlarından içeriye ulaşmayı deniyor. Ulaştıkları takdirde içerideki verinin kalitesine göre işlemini gerçekleştiriyor. Hackerlar genelde içerideki veri tabanına ulaşıp muhasebe, çizim, katalog gibi verilere ulaşıp kriptolama ile bir şifre altına alıyor. Şifreledikleri bu verileri firmanın internet hattı müsait ise dışarı alıyorlar. Değil ise içeride bırakıp açamaz hale getiriyorlar. Bu şekilde firmadan para isteyip karşılığında verilerini geri yükleyebileceğini söylüyorlar” şeklinde konuştu.