Manisa Haberleri

GENÇ MUCİTLER ABD YOLCUSU

Haber 14.04.2013 10:41 Pazar
Bilim ve Robot Tasarımı Yarışması’nda Türkiye şampiyonu olan Rota Koleji öğrencileri, ABD’deki dünya şampiyonasına gitmeden önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. Başkan Kocaoğlu, genç mucitlerin robot şovunu ç ok beğendi.
Bilim ve Robot Tasarımı Yarışması First Lego Ligi’nde tüm kategorilerde birinciliği elde ederek 24-27 Nisan tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılacak Dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanan İzmir Özel Rota Koleji Lisesi Rotatech Takımı öğrencileri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. Rota Koleji Genel Müdürü Kadir Açıkbaşlar, Lise Müdürü Serkan Gözder, Takım Koçları Esin Kara ve Nebil İzgi’nin de yer aldığı ziyarette, şampiyon ekibin ABD’de yarışmak üzere “Yaşlılar için genç çözümler” adı altında hazırladıkları “Kumandam elimde, hayatım kontrolümde” projesine ilişkin özet bilgi de verildi. Takım Koçu Esin Kara, “Yaşlı insanlarımız kapıları çalındığında, elindeki kumandanın düğmesine basarak televizyon ekranından gelen kişinin kim olduğunu görebilecek ve istediği kişiyi içeri alıp istemediğini almayacak. Televizyon 20 saniye sonra normal yayınına devam edecek” dedi.
Rotatech Takımı öğrencileri, yaşlılara yönelik projelerinin tanıtımının ardından, legolarla hazırladıkları “Robotik” isimli robotla Kocaoğlu’na mini bir gösteri sundu. Robotik’in hünerlerini ilgiyle izleyen Kocaoğlu; Helin Vardar, Nilay Ünal, Pelin Sürenliler, Cenk Harmanda, Seçkin Erbudak, Ömer Furkan Esentürk, Erim Şaşal ve Sude Acı’dan oluşan Rotatech Takımı öğrencilerini tebrik ederek ABD’deki yarışmada başarılar diledi.