Manisa Haberleri

BAKAN BAYRAKTAR: ’ERGENE İÇİN 3,2 MİLYAR LİRA KAYNAK AYIRDIK’

Haber 14.04.2013 10:49 Pazar
Ergene Havzası'nda yaşanan kirliliği önlemek amacıyla yürütülen çalışmaları yerinde incelemek için Tekirdağ’a giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Tekirdağ Organize Sanayi Bölgesi’ni gezerek, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yeni hizmet binasının açılışını yaptı.
Ergene Nehri’ndeki kirliliği yakından takip eden Bakan Bayraktar, yaptığı incelemede, Ergene Havzası Eylem Planı sayesinde bölgedeki kirliliğin kontrol altına alındığını ve bölgenin temizlenmesi için 3,2 milyar TL kaynak ayrıldığını açıkladı. Bakan Bayraktar, 2012 yılında yapmış oldukları denetimlerde, 400 civarında firmaya toplamda 12 milyon TL ceza kesildiğini de belirtti.
Erdoğan Bayraktar, Kanal İstanbul ile ilgili basından gelen soru üzerine, “Ödeneğini ayırmak için YPK kararını çıkardık. 3 alternatif güzergah üzerinde çalışılıyor. 1,5 aya güzergahı netleştireceğiz” diyerek projede sona yaklaşıldığının altını çizdi.
Ergene Bölgesi’nde oluşan kirliliğin Tekirdağ ilinin en önemli sorunlarından biri olduğunu açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar “Sayın Başbakanımız Ergene Havzasının atık sularının temizlenmesi ile çok yakından ilgileniyor. Tekirdağ Valimize ve Orman ve Su işleri Bakanımıza ve bana ayrı ayrı talimat verdi. Biz de bugün burada Ergene Havzası ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapacağız. Edirne ve Kırklareli’ndeki nüfusu 10 binin üzerinde olan yerleşimlerdeki ilçe ve belde belediyelere, arıtmalarını tamamlamaları için tek tek yazı gönderdik. Tekirdağ’daki arıtma çalışmasının bir kısmını Devlet Su İşleri yapıyor, bir kısmını da biz İller Bankası olarak gerçekleştiriyoruz. Bu bölgenin temizlenmesi için 3,2 milyar TL para ayırdık. Sadece İller Bankası’ndan buraya aktarılan para 263 milyon TL. Bunun 110 milyonu arıtma tesislerine gidecek. OSB’lerin yüzde yüz arıtma yapacak şekilde tesislerini tamamlamalarını istiyoruz. Önümüzdeki 2, 2,5 yıl içerinde tamamının arıtması bitecek ve nehri pırıl pırıl akar hale getireceğiz” dedi.
400 FİRMAYA 12 MİLYON TL CEZA KESİLDİ
Bölgedeki atıksu arıtma tesislerini iki sene içerisinde yüzde seksenin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Bakan Bayraktar “2012 yılı sonunda Tekirdağ Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü’nün yapmış olduğu denetimlerde 400 civarında firmaya toplam 12 milyon TL ceza kesildi. Maalesef 81 il içerisinde Tekirdağ, atık kirliliği bakımından ceza kesilen illerin başında geliyor. Önümüzdeki 2 sene içerisinde yapacağımız çalışmalar ile buradaki atıksuların yüzde 80’i tam anlamıyla arıtılıp, Marmara’ya vereceğiz. Hem renk bakımından hem tortu bakımından da yeni tedbirler alıyoruz” dedi.
KANAL İSTANBUL’UN GÜZERGAHI 1,5 AYA NETLEŞECEK
Öte yandan Kanal İstanbul ile ilgili Bakan Babacan tarafından yapılan açıklamaya da değindi. Erdoğan Bayraktar bu konuda gelen sorulara ilişkin “Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararının çıkartmamızın nedeni, bu işin ödeneğinin bir an evvel ayrılması içindir. Ödeneği ayırıp, programa koyalım, sonra ödenek konusunda sıkıntı çekmeyelim. Kanalın yeri tam belli değil. Bu güzergahı tespit etmek için 3 alternatif üzerinde çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki 1,5 ay içerinde güzergahı netleştireceğiz. Herhangi bir ihale söz konusu değil. Harita alımları, imar planı gibi teknik uygulamalar yapılacak. Vatandaşı mağdur etmeden, mümkün mertebe kendi yerinde tutmaya çalışacağız. Bu işte sona yaklaşıldı” dedi.
“İSTANBUL’UN HAVASI NÜFUS YOĞUNLUĞUNA RAĞMEN TEMİZ”
Marmara Bölge Temiz Hava Merkezi’nin (MBTHM) açıkladığı hava kirliliği verilere ilişkin değerlendirmede de bulunan Bakan Bayraktar “Ocak ayında açılışını yaptığımız MBTHM’nin ilk verilerinde Edirne’nin Keşan ilçesi en kirli havaya sahip bölge olarak görülüyor. Bu kirlilik kömür kalitesinin düşüklüğünde kaynaklanıyor. Edirne’nin doğal gazını da çok yakın zamanda tamamlayacağız. Bakanlık olarak temiz hava noktasında çok ciddi adımlar atıyoruz. Marmara bölgesindeki 39 istasyonun 13 tanesi İstanbul’da yer alıyor” diyerek, İstanbul’da trafikten kaynaklanan bir kirlilik olmasına karşın genel olarak havasının temiz olduğunu söyledi.