Manisa Haberleri

11 ASIRLIK ÖŞVANK KİLİSESİ, EN TEHLİKELİ 100 ANIT LİSTESİNDE

Haber 14.04.2013 11:22 Pazar
Merkezi ABD’de bulunan Dünya Anıtlar İzleme Kurulu, Erzurum’un Çamlıyamaç Köyündeki 11 asırlık Öşvank Kilisesini, en tehlikedeki 100 anıt listesine aldı. Gürcü Kralı Kuropalat Adarnesenin oğulları David ve Prens Bagralt tarafından 963-973 arasında yaptırılan Öşvank Kilisesi, bugünler de adeta yıkılmaya yüz tuttu.
Erzurum’un Uzundere ilçesi Çamlıyamaç köyündeki kiliseye dünya Hıristiyan Gürcülerince çok büyük önem atfedilmektedir. Her yıl yerli turistlerin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinden teologlar ve turistler bu kiliseyi ziyarete gelmektedirler. 1000 yıllık süreçte tavanı ile duvarlarında önemli çökme ve yıkılmalar meydana gelen, kabartma bazı sütunların çalındığı Öşvank Kilisesi bir süre cami olarak kullanıldı. 1985’te Kültür Bakanlığı tarafından tescil edilerek, korunması gereken taşınmaz kültür varlıkları arasına alındı. Gürcü Kralı Kuropalat Adarnesenin oğulları David ve Prens Bagralt tarafından 963-973 arasında yaptırılan Öşvank Kilisesinin kabartma taşlarla süslü 1.5 metre yükseklikteki sütunlarından bazıları 4 yıl önce çalındı. Tek parça sütunu çıkaran yağmacılar, tarihi eserin çökmesini önlemek için yerine ağaç kütük koydu. Türkiye ile Gürcistan, Türkiye’nin Gürcistan’da bir cami onarması, Gürcistan’ında Öşvank Kilisesini onarması konusunda anlaştılar. Ancak aradan 3 yıl geçmesine rağmen Gürcistan onarıma başlamadı.
Merkezi ABD’de bulunan Dünya Anıtlar İzleme Kurulu, Çamlıyamaç Köyündeki 11 asırlık Öşvank Kilisesini, en tehlikedeki 100 anıt listesine aldı. Dünya Anıtlar İzleme Kurulu daha önceden de Haydarpaşa Garı ve Büyükada Rum Yetimhanesini de en tehlikedeki 100 anıt listesine almıştı.
Çamlıyamaç Köyü sakinleri Öşvank Kilisesinin özellikle Gürcülerin Kabe’si olarak nitelendirildiğini belirttiler. Kilisenin bakımsızlık ve doğal şartlar nedeniyle yıkılmaya yüz tuttuğunu ifade eden vatandaşlar, biran önce restorasyon çalışması yapılması gerektiğini kaydettiler.
Uzundere ilçesi Çamlıyamaç köyündeki kiliseye dünya Hıristiyan Gürcülerince çok büyük önem atfedilmektedir. Her yıl yerli turistlerin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinden teologlar ve turistler bu kiliseyi ziyarete gelmektedirler.
Gürcü Bağrat Devleti döneminde önemli dini eserlerden olan Öşvank Kilisesi 958-966 yıllar arasında Gürcü Kralı Adarnesi III'ün oğulları Bagrat ve Davit tarafından yaptırılmıştır.