Manisa Haberleri

Horozköy Halkı Üstgeçide Kavuştu

Haber 14.04.2013 11:40 Pazar

Manisa Belediyesi, içerisinden demiryolu geçen mahalleler olan Akpınar ve Nurlupınar Mahalleleri’nden sonra Horozköy Mahallesi’ndeki üstgeçit yapımını tamamladı.

\r\n

Üstgeçitte incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, mahalle halkına verilen sözün tutulduğunu belirterek, “Önce can güvenliği diyerek acil üstgeçit ihtiyacı duyulan üç mahallemizdeki çalışmaları tamamladık. Can kaybının yaşanmadığı bir yaşam dileyerek, üstgeçitlerin halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

\r\n

Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Horozköy Mahallesi’nde yapımı tamamlanan demiryolu üstgeçidinde incelemelerde bulundu. Başkan Ergün’e Belediye Başkan Yardımcıları Mimar Azmi Açıkdil ve Cem Çöllü ile Park Bahçe İşleri Müdürü Serpil Çakır eşlik etti. İçerisinden demiryolu hattı geçen Akpınar, Nurlupınar ve Horozköy Mahallesi sakinlerine üstgeçit yapma sözü verdiklerini hatırlatan Başkan Ergün, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü’nün projesini uyguladıklarını belirtti. Geçtiğimiz yıllarda söz konusu mahallelerde üstgeçit olmamasından kaynaklanan demiryolu kazalarının meydana geldiğini söyleyen Başkan Ergün, üstgeçitlerin mahalle halkına hayırlı olmasını temenni etti.

\r\n

DDY Projesi Uygulandı

\r\n

Manisa Belediyesi olarak Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü’nün zorunlu kıldığı projelerin uygulandığını belirten Başkan Ergün, “Halkımızın dikkatini çekmek istediğim önemli bir konu üstgeçitlerin yapılmış olmak için yapılmadığıdır. Çalışmaya sadece demirden yapılmış üstgeçitler olarak bakmamak lazım. Bunlar tamamen kanunların bizlere öngördüğü şekilde, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü’nün mesafe, uzunluk, malzeme gibi konularda istediği şekildedir. Biz sadece projeleri usulüne uygun şekilde uyguladık” diye konuştu.

\r\n

 

\r\n

Önemli Olan Can Güvenliği

\r\n

Üstgeçitlerin monte edilmesine müteakip boyanarak çalışmaların tamamlandığını söyleyen Başkan Ergün, “Bildindiği üzere Akpınar, Nurlupınar ve Horozköy Mahalleleri’nde yaşayan vatandaşlarımızın tehlikeli olabilecek tren yollarından karşıya geçmelerine son vermek amacıyla üst geçit çalışması başlattık. İlkini Akpınar Mahallesi’nde yaparak hizmete sunduk. İkincisini de Nurlupınar Mahallesi’nde yaptık. Son olarak Horozköy Mahallesi’nde de çalışmaları tamamladık. Dikkat çekici olması için de tüm üstgeçitleri turkuaz renge boyattık. Bilinmesini istiyoruz ki bu üç üstgeçit de demiryolu kullanımını önlemek içindir. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını rica ediyor, üstgeçit kullanımına hassasiyet göstermelerini istiyoruz. Bu güzergah üzerinde kesinlikle can kaybının yaşanmasını istemeyiz. Bizim için önemli olan halkımızın can güvenliğidir. Üstgeçitlerin mahalle halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

\r\n