Manisa Haberleri

KADINLARA ’MEME KANSERİ’ UYARILARI

Haber 14.04.2013 12:43 Pazar
Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yasin Karaduman Meme Kanseri konusunda kadınlara uyarıda bulunarak, “Geçmişte Meme Kanserinde memenin tümünü almaktaydık, koltuk altıyla beraber. Ama günümüzde artık meme koruyucu cerrahi ön plana çıkmış bulunmakta” dedi.
Malatya Universal Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yasin Karaduman, kadınlar için en çok görülen kanser türlerinden bir tanesinin Meme Kanseri olduğunu belirterek, “Ölümü en çok yol açan kanser türü Akciğer Kanseri. Fakat, en çok görülen kanser türü ise Meme kanseridir. Meme organı kadınlarda yüzeysel olması dolayısıyla teşhisi daha kolay olmaktadır. Fakat burada da kadınlara çok önemli bir görev düşmekte. Özellikle hanımların kendi kendilerini muayene ederek, doktora o şekilde gelmelerinde büyük fayda var. Çıplak olarak aynanın karşısına geçip, memedeki simetriğe bakmalarını, onun dışında akıntı var mı ona bakmaları, memede çöküntü varmı ona bakmaları ve sırt üstü yatarak ellerinin ayası ile meme muayenesi sırasında ellerine gelen kitleden dolayı doktora başvurmaları kendileri için çok büyük önem taşımaktadır” dedi.
Op. Dr. Yasin Karaduman, “Meme Kanseri artık günümüzde korkulan bir kanser türü değil. Eğer erken aşamada yakalanırsa, tamama yakın tedavi edilmekte. Geçmişte Meme kanserinde memenin tümünü almaktaydık, koltuk altıyla beraber. Ama günümüzde artık meme koruyucu cerrahi ön plana çıkmış bulunmakta. Öyle ki, erken tanı konulup da hasta geldiği zaman plastik cerrah ile patologla ortak çalışma yaparak meme koruyucu cerrahi yapabilmekteyiz ve kadında kozmotik olarak da çok büyük kazançlar sağlamakta kadına” şeklinde konuştu.
“Meme Kanseri çok doğurmuş olanlarla, çocuğunu uzun süre emzirenlerde daha az gözükmekte” diyen Unıversal Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yasin Karaduman, “Bununla birlikte 50 yaşını geçmiş olan insanlarda gençlere göre 4 kat daha fazla kanser gözükmekte. Bunlarda risk taşıyanlarda, ailesinde Meme Kanseri olanlarla, kilosu olanlar, memesi büyük olanlar, yaşı 50’nin üzerinde olanlar özellikle doktor kontrolünden mutlaka geçmeleri gerekiyor ve mamografi teşhislerini ve meme taramalarını mutlaka yaptırmaları gerekiyor” ifadelerini kaydetti.