Manisa Haberleri

MANİSA’DA ENGELLİ HAKLARI KONFERANSI

Haber 14.04.2013 13:39 Pazar

Manisa Otizm Derneği, ‘Engelli Hakları’ konulu bir konferans düzenledi.

\r\n


\r\nAile ve Sosyal Politikalar ve SGK İl Müdürlüğü’nün destek verdiği konferans Manisa Belediyesi Kültür Sitesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansa Vali Yardımcısı Turgay Ergin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, Milli Eğitim Şube Müdürü Sema Çiftçi, CBÜ Öğretim Görevlisi Mustafa Özhan Kalaç katıldı.

\r\n


\r\nKonferansa tüm engelli grupları ve yakınları büyük ilgi gösterdi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Ayhan Çakır, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde Sosyal Çalışmacı olarak görev yapan Murat Gültekin, İzmir Barosu Avukatı Gülçin Aktunç engellilere sosyal güvenlik, sosyal hizmet ve yasal haklarını anlattı. Manisa Otizm Derneği Başkanı Saadet Şeranoğlu yaptığı açılış konuşmasında, “Engelli hakları konusunda hem engellilerimiz hem de aileleri yeterli bilgiye sahip değil. Bu nedenle gittikleri her yerde yardım istiyorlarmış gibi görünüyorlar. Halbuki hükümetin kanunlar çevresinde engelliye tanıdığı bir çok hak var. Bunlar sosyal güvenlik, sosyal hizmet ve eğitim gibi haklar olarak sıralanıyor. Ancak engelli hakkını bilmediği için, bunların çoğundan faydalanamıyor.
\r\nBiz bu önyargıyı kırmak, yardım değil hak olduğunu hem engellilere hem de kurum idarecilerine anlatmak istedik. Bu nedenle konunun uzmanlarını, engellilerle buluşturduk. Biz yardım değil haklarımızı istiyoruz” dedi.

\r\n


\r\nŞeranoğlu’nun konuşmasının ardından söz alan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Ayhan Çakır, “Ülkemizde engelliler için kamu ve özel kaynaklı, maddi ve manevi bir çok sosyal hak bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın yaşam koşullarını iyileştirmek ve engelsiz bireyler ile aynı yaşam koşullarına sahip olmalarını sağlamak için verilen bu haklar, ülkemizin sosyal bir kültüre ve pozitif ayrımcılığa sahip olduğunun en önemli göstergesidir. Sosyal güvenlik uygulamalarında, sakatlığı nedeniyle vergi indiriminde yararlananlar ile işe başladığı tarihten önce malül olan sigortalılar özel olarak korunmakta ve bunların daha kolay şartlarda emekli olabilmelerine imkan tanınmaktadır. Ayrıca engelliler sakatlıklarına göre vergi indiriminden, sürekli iş göremezlik gelirinden faydalanabilmektedir. Bunun yanı sıra malul çocuğu bulunan kadın sigortalılara da bir çok hak tanınmaktadır” şeklinde konuştu. Engelli vatandaşlar, Ayhan Çakır’ı engellilik oranıyla ilgili sağlık raporu konusunda soru yağmuruna tuttu. Süleyman Ekici isimli görme engelli vatandaş, sağlık raporları kriterlerinin yeniden belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti.