Manisa Haberleri

VAN’DA GERÇEĞİNİ ARATMAYAN TRAFİK KAZASI TATBİKATI

Haber 14.04.2013 15:49 Pazar
Van’da, 'Trafik Haftası' nedeniyle düzenlenen trafik kazası tatbikatında senaryo gereği yaralananların yakını rolünü üstlenen 112 Acil Servis çalışanı Gamze Uçar’ın çığlık atması gerçeği aratmadı.
Trafik Haftası nedeniyle Van Belediyesi, Sağlık Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü tarafından kaza tatbikatı düzenlendi. Senaryo gereği Beşyol Meydanı’nda meydana gelen kazada araçta 3 kişi sıkışırken, 1 kişi ise hayatını kaybetti. İlk olarak bölgeye gelen polis ekipleri çevre güvenliğini alırken, ardından hemen olayı duyan yaralıların yakınları geldi. 112 Acil Servis’te görev yapan Gamze Uçar’ın aldığı rol gereği araç içerisinde sıkışan yakınlarını görmesi üzerine çığlık atması ise gerçeği aratmadı.
Araçta sıkışanlar, olay yerine gelen ekipler tarafından kurtarılırken, senaryoyu canlandıran hemşire ve sağlık memurlarının performansları da göz doldurdu. Tatbikatı izlemeye gelen vatandaşların birçoğu ise, olayı gerçek sandı. Olayın gerçek olduğunu sanan vatandaşlar, daha sonra tatbikatı meraklı gözlerle izledi.
Tatbikatı, insanları bilinçlendirmek amacıyla Van’ın en işlek meydanında yaptıklarını söyleyen Van İl Sağlık Müdürü Bilal Acar ise, “Amacımız burada bir kaza sırasında yaşanan eksikliklerimizi, vatandaşımızın eksikliklerini yansıtmak. Zaten kaza boyunca da yapılanlar ve eksikler de megafonla izleyicilere aktarıldı. Çokta güzel bir tatbikat oldu. Vatandaşın katılımı gayet güzeldi. Vatandaş kendisi de tatbikata katılmış oldu. Senaryoyu gerçekleştiren arkadaşların performansı da çok iyiydi. Ben tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.
Tatbikatta yaralananların yakını rolünü üstlenen Gamze Uçar ise, bu tür trafik kazalarını çok gördüklerini belirterek, “Ben yaralıların yakını olarak görev aldım. Biz can kurtarırken, aynı zamanda can da veriyoruz. Bunu hiç kimse bilmiyor, farkında değil. Gece 04.30’da bütün millet yatarken, biz her yere hasta almaya gidiyoruz. Yoldan dolayı 5 dakika geç kalıyorsun, dayak yiyorsun. Biz hayat kurtarmak için varız” dedi.
Geçtiğimiz günlerde 19 yaşında bir yakınını kaybettiğini ve tatbikat esnasında aklına o kişinin geldiğini de ifade eden Uçar, “Araca bakıldığı zaman zaten yüreğiniz parçalanıyor. Gerçek gibi hissediyorsunuz” diye konuştu.