Manisa Haberleri

İŞÇİLER, SINIFSIZ HALKLARIN KARDEŞLİĞİ İÇİN BİRARAYA GELDİ

Haber 14.04.2013 16:55 Pazar
Kamu Şirket Personelleri(KAŞİP) ve Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu(BDSP) üyeleri, ,işçilerin birliği ve halkların kardeşliği için buluştu.
Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan üyeler burada bir basın açıklaması yaptı. Koşma yapan Karayolu işçisi Şinasi Topçu, işçilerin birliği halkların kardeşliği kurultayını tamamladıklarını ifade etti. Kurultayın karayolu işçilerinin kürsüsü olduğunu dile getiren Topçu, son önemde yaşanan tüm gelişmelerin işçiler tarafından izlendiğini kaydetti. İmralı görüşmeleri ve Kürt sorununa da değinen Topçu, “Kayseri’de de işçiler, son gelişmelerin de etkisiyle Kürt sorununu tartışıyorlar. Genelde tartışmalar düzenin on yıllardır körüklediği şovenizmin etkisini taşıyor. Kurultayımızın Kürt sorununa bakışımızı devrimci sınıf mücadelesini güçlendirecek şekilde deklare ettik. İşçilerin birliği halkların kardeşliği temelinde taraflaşmanın gereğini ortaya koyduk.” diye konuştu.
Özelleştirmeler nedeniyle işçilerin sıkıntı yaşadığını ve özelleştirme konularının da kurultayda ele alındığını söyleyen Topçu, “Sigortasızlığın, sendikasızlığın, özelleştirmelerin yoğunlaştığı bir dönemde kurultayın temel hedefini zayıflatmayacak tarzda özgün sorunları da kurultayımızda ele aldık. Kurultay özelleştirme kıskacındaki karayolu işçilerinin, demiryolu işçilerinin, PTT işçilerinin kürsüsü oldu. Özelleştirme kıskacındaki karayolu işçileri, işten çıkarmaların, ücretlerin zamanında ödenmemesi nedeniyle mağdur olan, basınımızda da genişçe yansıttığımız fabrikalarda yaşananlarda kurultayımızda ele alındı.” ifadelerini kullandı.
İşçilerin birlik olması gerektiğini vurgulayan Topçu, “Birlik olmazsak, her geçen gün ağırlaşan baskı, sömürü ve kölelik zincirlerinden kurtulamayız. Ücretlerimiz düşerken soframızdaki ekmek küçülüyor. Esneklik ve taşeronluk gibi uygulamalarla hayatlarımız karartılıyor. Son 10 yılda 10 bini aşkın işçi daha fazla kar uğruna kapitalistlere kurban edildi. İş cinayetlerine kurban verdiğimiz binlerce sınıf kardeşimize sahip çıkmalı, kapitalizmin çarklarının kanımız ve canımızla ödenmesine ‘artık yeter’ demeliyiz. Bizleri iliklerimize kadar sömürüp hayatımızı karartan, şovenizmle gözümüzü bağlayıp savaş makineleriyle dünyayı yakıp yıkmaya hazırlanan bu emperyalist-kapitalist düzene mahkum değiliz. Birleşip örgütlendiğimizde bu sömürüden kurtulabilir.” şeklinde konuştu.