Manisa Haberleri

BAKAN AVCI BODRUM’DA ÇÖZÜM SÜRECİNİ ANLATTI

Haber 14.04.2013 17:49 Pazar
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen “Çözüm Süreci” toplantısına katılarak vatandaşlara süreçle ilgili bilgi verdi.
Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bodrumlulara çözüm sürecini ayrıntılı bir şekilde anlattı. Soru cevap şeklinde geçen toplantıya AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden, AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk, Bodrum Ak Parti İlçe Başkanı Yılmaz Algül’ün yanı sıra ilçe ve belde belediye başkanları ile birçok vatandaş katıldı. Vatandaşların sorularını tek tek yanıtlayacağını belirten Avcı, Türkiye'de demokratikleşmenin bugünden yarına olabilecek bir iş olmadığını, önünde pek çok engel bulunduğunu ifade ederek, “Demokratikleşme zeminin hazırlanması için büyük uğraşlar veriliyor. Demokratikleşmenin önündeki engellerin toplumda büyük sıkıntılara yol açmadan, sükunetle kaldırılması için AK Parti iktidarı döneminde büyük çalışmalar yapıldı. Eğer bugün böyle bir toplantı düzenleyebiliyorsak, toplantıda her kesimden insan düşüncelerini rahat rahat ifade edebiliyorsa bu sürecin bir sonucudur. Yüreği yetmeyen böyle bir toplantı düzenleyemez" ifadelerini kullandı.
“TÜRKİYE ARTIK KENDİ OYUNUNU KURUYOR”
Avcı, Kürt sorununda herkesin parmağı olduğunu belirterek, “Kürt meselesinin içinde hükümetlerin, sadece AK Parti hükümeti değil, 30 yıldır hiçbir Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin adını koyarak, A devletine B devletine, C devletine parmağını yöneltmemiştir. Bu işin arkasında A var bu işin arkasında B var dememiştir. Ama kimin bu işte nasıl rol oynadığını her zaman biliyordur. Peki bildikleri halde niye müdahale etmemişlerdir? Çünkü bu, bir güç meselesidir. Eğer gücünüz yoksa paranız pul olmuşsa, birilerinden yalvar yakar kredi talebinde bulunuyorsanız, o zaman kan kusar kızılcık şerbeti içtim dersiniz. O günün koşullarında öyle davranılmış olunabilir ama bugünün koşullarında Türkiye, artık eski Türkiye değildir. 20 sene önceki Türkiye hiç değildir. Çünkü artık Türkiye kendi oyununu kurabilme kabiliyetini kazanan bir ülke haline gelmiştir. Gücünüz yetiyorsa oyuncağınızı kendiniz kurarsınız, başkalarının oyun planlarına karşı söke söke oyununuzu oynarsınız. Türkiye 2 senedir bunu yapabilme gücüne eriştiği için bugün bunlar oluyor. Terörle mücadele 3o yıldır hiç gelmediği bir çizgiye getirilmiştir. Bazı gazeteciler ve yazarların ilk defa şikesiz olarak terörle mücadele ediliyor demelerine yol açacak kadar, bu konuda da karalı ve bilinçli bir mücadele sürdürülmüştür” dedi.
Son zamanlarını Bodrum’da geçiren ünlü şair Cevat Şakir’in bir hikayesine de kısaca değinen Avcı, “Ben doğrusu bu süreçle ilgili elinde 3 tane polemik maytabıyla çıkıp, bunlar Apo’yu da serbest bırakırlar diyenlere Halikarnas Balıkçısı’nın Bodrum’daki mektubunu okumalarını tavsiye ediyorum. Son olarak bu sürece destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Allah hepimize zihin açıklığı ve feraset versin” şeklinde konuştu.
Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından Avcı, partililer ve vatandaşlarla fotoğraf çekinerek yapılan ikramları da geri çevirmedi. Bakan Avcı’nın Ege turunun devamı olarak Milas, Muğla ve Yatağan ziyaretlerinin ardından uçağının arızalı olması sebebiyle karayolu ile Ankara’ya döneceği öğrenildi.