Manisa Haberleri

’CAMADAM’, ÖNYARGILARI KIRIYOR

Haber 15.04.2013 09:39 Pazartesi
Adana Artı Özel Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin, “Kaynaş ve Paylaş” isimli projesi kapsamında ilköğretim okulu öğrencileriyle buluşan “Camadan” Zekeriya Ünal, miniklerin zihinlerini engellilere yönelik önyargılardan temizlemeyi sürdürüyor.
Dost Eller İlköğretim Okulu’nda 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşan 48 öğrenciye hitap eden Ünal "Birlikte yaşamanın engeli yok" ana başlığıyla gerçekleştirdiği söyleşide “Engelli ya da engelsiz, tüm insanların hoşlandığı, sevmediği, keyif aldığı, uzak durmak istediği anlar ve durumlar vardır. Bazılarımız sinemaya gitmekten, bazılarımız internet başında zaman geçirmekten, kimimiz yazı yazmaktan, kimimiz de gezip dolaşmaktan hoşlanırız” dedi.
Çocukların sorularını yanıtlayan Ünal, en sevdiği yemeğin patates kızartması olduğunu, eğitimini eve gelen öğretmenler aracılığıyla tamamladığını anlattı. Birbiri ardına gelen çok sayıda soruya yanıt veren Ünal, “Bazı arkadaşlarımız beni tekerlekli sandalyede görünce çekiniyorlar. Bundan hiç yakınmadım. Zaten benimle konuşup, beni tanıdıktan sonra düşünceleri değişiyor ve arkadaş oluyoruz” dedi.
Camadan Zekeriya Ünal bir süre konuştuktan sonra ona soru sormak için birbirleriyle yarışan öğrenciler, Ünal’ın nasıl uyuduğundan, evlenip evlenmek istemediğine, küçükken ne olmak istediğinden, hangi takımı tuttuğuna kadar geniş bir yelpazede meraklarını gidermeye çalıştı. Ünal da soruları sabırla ve istekle cevaplayarak miniklerin zihninde yer eden engellilere yönelik önyargıları kırmaya, engelli dünyasına bakış açılarını değiştirmeye çalıştı.
Birlikteliğin sonunda Zekeriya Ünal’dan ayrılmak istemeyen minikler birlikte fotoğraf çektirip, Ünal’dan yeniden okullarına gelmesi için söz aldı.