Manisa Haberleri

BERJİN AMARA KADIN DANIŞMA MERKEZİ AÇILDI

Haber 15.04.2013 10:24 Pazartesi
Viranşehir ilçesinde, Berjin Amara Kadın Danışma Merkezi’nin açılışı yapıldı.
Viranşehir Belediyesi Gölbaşı Mahallesi’nde bulunan Berjin Amara Kadın Danışma Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa; BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hafize İpek, Lice Belediye Başkanı Fikriye Aytin, Eğil Belediye Başkanı Petek Çobanoğlu, BDP Şanlıurfa İl Eşbaşkanı Leyla Akça, Suruç Belediye Başkanvekili Hülya Demir, BDP il ve ilçe yöneticileri, Dikasum, Epidem, Kadem, Kardelen gibi kadın dernekleri ve yüzlerce kişi katıldı.
Milletvekili Emine Ayna ve beraberindekiler, Viranşehir Belediyesi Berjin Amara Kadın Danışma Merkezi’nin kurdelesini keserek açılışını gerçekleştirdi. Ardından bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından Viranşehir Belediyesi MED Kültür ve Sanat Merkezi’nin folklor ekibi, yöresel halk oyunları etkinliklerini sergiledi. Burada bir konuşma yapan Viranşehir Belediye Başkan Yardımcısı Suna Uluğtürken, kadınların tarih boyunca ezildiğini ve acılar çektiğini belirtti. Bu tür acılara karşı bu tür merkezleri açtıklarını söyleyen Uluğtürken, kadınların bu tür yerlere sahip çıkması gerektiğine dikkat çekti. Ardından KCK davasından 3 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven’in mesajı okundu. Güven mesajında, kadınların birlik ve beraberlik ile tüm zorlukların üstesinden geleceğini kaydetti.
Daha sonra bir konuşma yapan Emine Ayna, kadının şiddet gördüğünü ve bunun hayatın her alanında gerçekleştiğine dikkat çekti. Bu tür şiddet olaylarına karşı kadınların birlik olmasını isteyen Ayna, belediyenin bu hizmetine Viranşehirli kadınların sahip çıkması gerektiğine vurgu yaptı. Kadınların bu kuruma sahip çıkmalarıyla danışma merkezinin işlevsel hale geleceğini vurgulayan Ayna, birlik ile kadınların tüm sorunların üstesinden geleceğini ifade etti.
Çözüm sürecine de değinen Milletvekili Ayna, “Kimileri bu sürece barış, kimileri çözüm süreci diyor. Arkadaşlar bunların hepsi yalan. Bu süreç Öcalan’ın başlattığı kimse ölmesin sürecidir. Bu yüzden kimse kimseyi kandırmasın. Apo, hükümete diyor ki; ‘artık ölerek, öldürerek bu işi bitirmeye son ver. Bize de diyor ki; ‘gerilla sayesinde milletvekili oldunuz, belediye başkanı oldunuz, bu tür kurumları açıyorsunuz. Artık gerillanın omzundaki yükü kaldırın ve demokratik siyaset ile bu işi yapın. Artık kan akmasın ve silahlı unsurlar sussun’ diyor. Eğer bu bir çözüm süreci olsaydı karşılıklı adımlar atılırdı. Öcalan, ‘silahları susturun, demokratik siyaset yapın’ dedi” şeklinde konuştu.
BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna’nın konuşmasının ardından etkinlik, Berivan Arın konseriyle sona erdi.