Manisa Haberleri

DIŞ TİCARET BEKLENTİ ANKETİ’NİN 2013 YILI 2. ÇEYREK SONUÇLARI

Haber 15.04.2013 10:49 Pazartesi
Dış Ticaret Beklenti Anketi’nin 2013 yılı 2. çeyrek sonuçlarına ilişkin bir değerlendirme yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin dış ticaretindeki gelişmelerin öncü göstergelerinden olan ve bakanlığınca hazırlanan Dış Ticaret Beklenti Anketi’nin 2013 yılı 2. Çeyreğine ilişkin sonuçların, ihracatçıların Türkiye’nin ihracat hedefine kilitlendiğini, pek çok olumsuzluğa rağmen, gerek 2013 yılı gerekse 2023 yılı hedeflerine inandıklarını ve bu hedeflere erişmek için canla başla çalıştıklarını gösterdiklerini söyledi.
2013 yılı 2. Çeyrek için gerçekleştirilen Dış Ticaret Beklenti Anketi’nde İhracat Beklenti Endeksi’nin, 2013 yılının 2. çeyreğinde 2013 yılının 1. çeyreğine göre 20.4 puan artarak 122.1 seviyesine ulaşmasının da ihracatçıların hedefe kilitlendiğini göstergesi olduğunu belirten Çağlayan, “İhracat Beklenti Endeksi’ndeki artışın geçen yılın aynı dönemine göre 7.1 puandır. Dış Ticaret Beklenti Anketi'nde; tüm ülkelere ihracat artışı beklentisinin güçlenerek sürmesinin yanında, özellikle Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine yapılacak ihracat artış beklentisinin 10 puan üzerinde yükselmesi önemli bir veridir. Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine, yani geleneksel pazarlarımızda ihracat beklentisinin 10 puanın üzerinde artması, özellikle Avrupa pazarının canlanacağına işaret etmektedir ki, bu da 2013 yılı ihracat hedefi olan 158 milyar doları gerçekleştirmede etkili olacaktır” dedi.
Afrika ülkeleri ile Çin, Türkmenistan, Kazakistan, Singapur, Hindistan gibi Diğer Asya ülkelerine yapılan ihracatın artacağı beklentisinin yaklaşık 5’er puan, Amerika ülkeleri ile Türk Cumhuriyetlerine yapılan ihracatın artacağı beklentisinin ise yaklaşık 7’şer puan artış kaydetmesinin 2013 yılı ihracat hedefine rahatlıkla ulaşmasını sağlayacağını kaydeden Çağlayan şunları söyledi:
“Bu veriler de gösteriyor ki pazar çeşitlendirmesi ve yeni pazarlara açılım stratejimiz ihracatçılarımızı geleneksel pazarlarla birlikte yeni ufuklara açılmalarını sağlamıştır. Dünya ekonomisine ilişkin 2013 yılı beklentileri dünya ticaretinin ılımlı bir seyir izleyeceğine işaret etmektedir. Dünya ekonomisindeki bu iyimser beklentiler gerek ihracata, gerekse ithalatta yükselme trendini beraberinde getirmiştir. Bakanlığımızın gerçekleştirdiği Dış Ticaret Beklenti Endeksi’nin ithalat beklenti endeksi de bunu doğrulamaktadır. İthalat Beklenti Endeksi, 2013 yılının 2. çeyreğinde 1. çeyreğe göre 2.8 puan artarak 109.5 seviyesinde gerçekleşmiştir. Birinci çeyreğe göre ithalat beklenti endeksi sadece 2.8 puan artarken, geçen yılın aynı dönemine göre ise 6.2 puan gerilemiştir. Yeni teşvik sistemi sayesinde gerçekleştirilecek yatırımlarla Türkiye’nin ithalatı daha dengeli bir yapıya kavuşacaktır.”