Manisa Haberleri

ÇALIK’TAN GÖLET TOPLANTISI

Haber 15.04.2013 11:17 Pazartesi
AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, tarım arazilerinin sulanabilmesi için bölgedeki sulama projelerinden yararlanmak isteyen merkeze bağlı 5 köyün muhtarı ile ortak toplantı yaptı.
Yenice Köyü’ne giden AK Parti Malatya Milletvekili Çalık, burada partili yöneticiler ile birlikte Bağtepe Köyü Muhtarı Ramazan Şahin, Yenice Köyü Muhtarı Abdullah Tankız, Hacıhaliloğlu Köyü Muhtarı Nedim Akbulut, Hacıyusuflar Köyü Muhtarı Nevzat Alan ve Yeniköy muhtarı Hacı Bayram Baysal ile görüştü.
Görüşmede köy muhtarları, arazilerinin Turgut Özal Barajı’ndan yada Yaygın Gölet’inden su verilerek sulanmasını talep ederek, bu yönde proje geliştirilmesini istediler.
Bölgedeki köylerin ortak bir sulama suyu sorunu bulunduğunu belirten Çalık, “Şimdi Yaygın’a bir gölet yapılıyor. Yaygına yapılan gölet 3 bin 700 dekar alanı sulayacak. Bu alan Yaygın ve Beydağı bölgesini kapsıyor. Bölgedeki köylerimiz yaygın göletinin 45 metre daha yükseltilerek bölgedeki köylerinde yararlanmasını istiyor. İkinci alternatif olarak Turgut Özal Barajı’ndan pompayla su alınması isteniyor, ancak bu proje enerji masrafları nedeniyle maliyetli” Dedi.
Bölgedeki sorunu mutlaka çözeceklerini söyleyen Çalık, “Bölgeye her türlü desteği vereceğiz ve sorunlarını çözeceğiz. Bize her dönem destek veren bölge halkına teşekkür ediyoruz” dedi.
Bazı köy muhtarları yarı Türkçe, yarı Kürtçe hükümete teşekkür ederek, barış sürecine destek verdi.