Manisa Haberleri

KEPEZ’İN ALTIN KEMERİ SERHAT GÖKMEN’İN

Haber 15.04.2013 11:30 Pazartesi
Antalya’nın Kepez Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel 9. Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde Gökhan Arıcı'yı yenen Serhat Gökmen altın madalyayı kazandı.
Kepez Belediyesi’nin, iki gün süren ve sezon açılışı olan geleneksel yağlı pehlivan güreşleri, 14 boyda yapılan final karşılaşmaları ve ödül töreniyle sona erdi. Kepez Belediyesi Hasan Doğan Stadı’nda bu yıl dokuzuncusu düzenlenen güreşlerde hem sporcu hem de seyirci katılımında rekor kırıldı. Yaklaşık 5 binden fazla Antalyalı’nın ilgiyle izlediği güreşlerde 14 boyda 822 pehlivan, Kepez çayırında güreş tuttu. Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin ünlü 44 başpehlivanı da Kepez er meydanında kol bağladı.
Başpehlivanlar, 1. eleme turu maçlarının kuralarını, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya ve Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreş AS Başkanı Ahmet Taşçı gözetiminde yaptılar.
Kepez çayırında başpehlivanlar 1. tur maçlarına çıkarken, gün boyu güreşleri izleyen Başkan Tütüncü de AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Milletvekilleri Gökçen Erdoğan Enç, Hüseyin Samani, İl Başkanı Mustafa Köse, Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun ile güreş alanını gezerek vatandaşları selamladılar.
KEPEZ’İN AĞASI İKİNCİ KEZ İLTEMİR
Başpehlivanların eleme turu, başaltı boylarının ise final müsabakalarının kıran kırana geçtiği Kepez er meydanında, ağalık heyecanı da yaşandı. İşadamı İsmail İltemir, 160 bin TL ile ikinci kez Kepez güreşlerinin ağası oldu. İltemir’e, ağalık altın kemerini Başkan Hakan Tütüncü taktı.
SON BAŞPEHLİVAN GÜRBÜZ SAKATLANDI
Kırkpınar da güreş tutan 44 başpehlivanın mücadeleleri ise nefesleri kesti. 1. 2. 3. ve 4. tur eleme maçlarının ardından Ali Gürbüz, Serhat Gökmen, Gökhan Arıcı ve Süleyman Aykırı yarı finale çıktı. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin 2012 yılı Başpehlivanı olan, eleme turu müsabakalarında seyirciden büyük alkış alan Gürbüz, dizinden sakatladığı için doktor raporuyla yarı final maçından çekildi.
Yarı final mücadelelerinin ardından Serhat Gökmen ve Gökhan Arıcı, finalde karşılaştı.
Normal sürede birbirini yenemeyen iki pehlivan için 10 dakikalık puanlama süresine geçildi. Bu bölümde rakibine üstünlük sağlayan Serhat Gökmen, Kepez Belediyesi Geleneksel 9. Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin başpehlivanı oldu.
KUPA VE MADALYALARINI ALDILAR
Gökmen, başpehlivanlık kupasını, madalyasını ve altın kemerini, Başkan Tütüncü'nün, AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse’nin, Döşemealtı Belediye Başkanı Nuretttin Dursun’un elinden aldı. Güreş tertip komitesi üyeleri, belediye meclis üyeleri de ikinci olan Gökhan Arıcı’ya ve üçüncü olan Süleyman Aykırı’ya kupalarını ve madalyalarını verdiler. Ali Gürbüz, sakatlandığından dolayı kupa törenine de katılamadı.