Manisa Haberleri

AKDENİZ BELEDİYESİ’NİN ÇOCUK TİYATROLARI FESTİVALİ BAŞLADI

Haber 15.04.2013 12:07 Pazartesi
Mersin'in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi tarafından, 23 Nisan Ulasal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinleri kapsamında düzenlenen Çocuk Tiyatroları Festivali başladı.
Akdeniz Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen festival aracılığı ile çocuklar ücretsiz tiyatro izleme imkanı bulacak. Belediye konferans salonunda yapılan festival açılış törenine, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Belediye Başkan Yardımcıları Makbule Kaplan, Mehmet Altuntaş ve İbrahim Çakan ile Meclis üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Törende konuşan Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, festivalin 7’nci yılına ulaşmasından ötürü mutlu ve gururlu olduklarını söyledi. Uzmanların çocuk tiyatrosunun eğlendirici, öğretici, eleştirici ve kişilik oluşturucu olmak üzere başlıca 4 işlevi olduğu konusunda birleştiğini belirten Türk, “Çocuğu eğlendirirken öğreten, eleştiri yaptırabilen ve kişiliğinin oluşmasına katkı veren daha iyi bir yöntem yoktur. Bu nedenle tiyatro, çocuklarımızın gelişimine çok büyük rol oynar. Biz de Akdeniz Belediyesi olarak onları edebiyat ve sanatla tanıştırmanın, buluşturmanın çabası içerisindeyiz. Sadece bu festival kapsamında değil, yıl boyu çocuklarımızın sanat etkinliklerine katılımlarını sağlıyoruz. Mahallelere taşıdığımız kültürel ve sanatsal etkinlikler ile onların doğasına, insani duygu ve düşünceleri aşılamaya çalışıyoruz. Hepsi birer cevher olan çocuklarımıza, kavganın anlamsızlığını, barışın, kardeşliğin ve dostluğun güzelliğini anlatıyoruz” dedi.
Mutlu bir ülkenin, ancak geleceğinden korkmayan mutlu çocuklarla mümkün olabileceğinin altını çizen Türk, “Bilimsel eğitimle büyüyen, eleştirmeyi ve sorgulamayı başaran bireylerden oluşan toplumlar, barışın ve demokrasinin hüküm sürdüğü bir dünyaya uzanacaktır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın pozitif düşünen, sorgulayan bireyler olması, biz yetişkinlerin temel görevidir. İşte bu noktadan hareketle tiyatro ve edebiyatın önemini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Başta festivalimize katılarak bizleri onurlandıran sanatçılarımız olmak üzere, tiyatronun fedakar ve cefakar emekçilerine ve festivalin organizesini sağlayan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü personeline şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından ilk tiyatro gösterisi çocuklara sunuldu.