Manisa Haberleri

KABZIMALLARDAN, BARIŞIK’A KORSAN ŞİKAYETİ

Haber 15.04.2013 12:06 Pazartesi
Adana Kabzımallar Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana ESOB Başkanı Kazım Barışık’ı ziyaret ederek, şehirde sayıları her geçen artan korsan hallere çözüm bulunması konusunda destek istediler.
Oda Başkan Yardımcısı Zafer Halaçoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Tok, Hüseyin Tümen, Mahsun Altunbaş, Mehmet Oğuz ile Birlik Başkanı Kazım Barışık’ı makamında ziyaret ederek, sıkıntılarını dile getirdi.
Başkan Vekili Halaçoğlu, Vedat Dalokay Hal Kompleksi’ndeki 224 dükkanda toptan sebze - meyve satışı yapan kabzımalcı esnafının, şehirde sayıları hızla artan korsan haller nedeniyle, iş yapamaz duruma geldiğini, bu durumun ekonomik sıkıntı yaşayan esnafı daha zora düşürdüğünü söyledi.
Halaçoğlu, sebze ve meyve satışını düzenleyen 5957 sayılı kanunun sadece Vedat Dalokay Hali’ne uygulanırken, korsan haller yüzünden oluşan haksız rekabet ve haksız kazanç nedeniyle devletin 70 milyon TL zarar ettiğini ileri sürerek, “Adana’da şehir nüfusu sürekli artarken, yasal satış yapan Vedat Dalokay Hali’nde satışlarımız devamlı azalıyor. Şehir merkezindeki korsan hallerin sayısı ise hızla artıyor. Kayıt dışı kazanç süratle artıyor. Biz, korsan hallere ve kayıtlı esnafımıza karşı yapılan haksız rekabetin önlenerek, esnafımızın mağduriyetinin, devletimizin de zararının önlenmesini arz ve talep ediyoruz” dedi.
Birlik Başkanı Kazım Barışık da, yanlışlar yapılabildiğini, yanlışa yanlışla karşılık verilmemesini, herkesin önce doğrusunu yapıp, sonra şikayetini iletmesini istedi. Barışık, “Valimiz başta olmak üzere, vergi dairesi, büyükşehir ve ilçe belediyelerinin, devletine vergisini ödeyen, primini yatıran, istihdam sağlayıp, ekonomik katkı sağlayan kayıtlı esnafın, korunup, kollanması hususunda, korsan hallerin denetlenip, engellenmesi konusunda gerekenleri yapacakları konusunda hiç şüphe ve kuşkumuz yoktur. Devletine ve ülkesine bağlı kayıtlı esnafımız, şehrin her köşesinde faaliyet gösteren korsan hallere karşı korunmalıdır. Biz denetime her zaman açık ve hazırız. Kayıt dışı çalışan, korsanlara karşı da devletimizin gereğini yapmasını bekliyoruz” diye konuştu.