Manisa Haberleri

AB BAKANLIĞI ULUSAL AJANS GENÇLİK PROGRAMI

Haber 15.04.2013 12:25 Pazartesi
Avrupa Birliği Bakanlığı Ulusal Ajans Gençlik Programı 1 Şubat 2013 dönemi proje başvuru sonuçları açıklandı. Hibe desteği almaya hak kazanan 262 proje için 4.5 milyon Avro tahsis edildiği bildirildi. AB Bakanı Egemen Bağış, "Gençlik Programı, gençlerimizi Avrupalı gençler ile ortak çalışmalarda buluşturarak Türkiye’nin AB üyelik sürecindeki en önemli engellerinden biri olan önyargıların ortadan kaldırılması konusunda en önemli araçlarımız arasında yer alıyor" dedi.
AB Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türk Ulusal Ajansı’nın iki ana programından biri olan Gençlik Programı, gençlerin istihdam edilebilirliğini artırmayı, karar alma süreçlerine aktif katılımlarını güçlendirmeyi, gençlik politikalarının belirlenmesinde rol alan kişi ve kuruluşların kapasitelerinin artırılmasını, kültürlerarası öğrenmeyi hedefliyor. Bu hedeflere yönelik Program kapsamında yılda üç teklif çağrısı ile (1 Şubat, 1 Mayıs ve 1 Ekim) gençler, gençlik çalışanları ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler, üniversiteler ve kamu kuruluşları tarafından sunulan projelere destek sağlanıyor.
2013 yılının birinci dönemi olan 1 Şubat 2013 dönemi için sunulan Gençlik Projelerinin değerlendirme süreci Türk Ulusal Ajansı tarafından geçen hafta tamamlandı. Gençlik Programının birinci dönemi için sunulan 834 projeden 262 proje hibe desteği almaya hak kazandı. Yıl sonuna kadar yaklaşık 15 Milyon Avro dağıtılması planlanan Gençlik Programı’nda, 1 Şubat döneminde desteklenmeye hak kazanan projelere, yaklaşık 4,5 Milyon Avro tahsis edildi. 62 farklı ilden projenin desteklenmeye hak kazandığı 1 Şubat başvuru döneminde, 35 proje ve toplam 718 bin 828,78 Avro hibe tahsisat miktarıyla Ankara en fazla projenin desteklendiği il oldu. 25 proje ve toplam 504 bin 419,00 Avro’luk hibe tahsisat miktarıyla İstanbul ikinci; 11 proje ve 198 bin 441,20 Avro’luk tahsisat miktarıyla İzmir üçüncü sırada yer aldı.
Dernek, vakıf gibi sivil toplum kuruluşlarının, belediyelerin, valiliklerin, üniversitelerin yanı sıra gençlerin bir araya gelerek oluşturdukları gayri resmi gençlik topluluklarının proje sunabildikleri Gençlik Programında, 1 Şubat 2013 başvuru döneminde hibe desteği kazanın 262 projeden; 145’i gayri resmi gençlik grubu tarafından, 61’i sivil toplum kuruluşları tarafından, 56’sı ise kamu kuruluşları tarafından sunuldu. Kabul edilen projeler içinde en büyük payın, gayri resmi gençlik gruplarına ait olmasının, Gençlik Programının gençler tarafından ne kadar benimsendiğinin ve Türk gençliğinin girişimciliğinin önemli bir göstergesi olduğu vurgulandı.
Açıklamaya göre, Avrupalılık bilinci, sanat ve kültür, azınlıklar, dinlerarası diyalog, çevre, sağlık, cinsiyet eşitliği, engellilik, gençlik politikaları, ayrımcılıkla mücadele, medya ve iletişim, gençlik bilgilendirmesi gibi temaların işlendiği 2013 Şubat dönemi gençlik projelerinde en fazla işlenen temaların sanat ve kültür, Avrupalılık bilinci, çevre ve sağlık oldu.
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış konu ile ilgili olarak “Gençlik Programı, gençlerimizi Avrupalı gençler ile ortak çalışmalarda buluşturarak Türkiye’nin AB üyelik sürecindeki en önemli engellerinden biri olan önyargıların ortadan kaldırılması konusunda en önemli araçlarımız arasında yer alıyor. Ülke olarak Gençlik Programı ile her yıl yaklaşık 15 Milyon Avro AB desteği kullanıyoruz ve kullandığımız bu kaynak ile her yıl 20 bin gencimizi eğitim, staj, gönüllü çalışma gibi farklı çalışmalar amacıyla AB üyesi ülkelere gönderiyoruz" dedi.
Türkiye'nin, Türk Ulusal Ajansının son yıllardaki kapsamlı tanıtım çalışmaları ile Almanya ve İngiltere’den sonra tüm Avrupa’da Gençlik Programından en fazla yararlanan üçüncü ülke durumuna geldiğini anlatan Bağış, şunları söyledi: "Gençlerimizin programa gösterdiği ilgi ve gayretli çalışmaları bizleri çok memnun ediyor. Bu vesile ile 2013 yılının birinci dönemi için Gençlik Programından hibe almaya hak kazanan proje sahibi gençlerimizi kutluyorum. 1 Mayıs ve 1 Ekim döneminde yapılacak başvurular için tüm gençlerimizi programdan faydalanmaya davet ediyorum”