Manisa Haberleri

AK PARTİLİ YEMİŞÇİ`DEN ÇİFTÇİ BORÇLARI VE TARIMSAL KOOPERATİFLER AÇIKLAMASI

Haber 15.04.2013 14:15 Pazartesi
AK Parti Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi: “İktidara geldiği günden bu yana tarım alanında gerçekleştirdiği değişim ve dönüşümün haklı gururunu yaşayan partimiz, çiftçiye Cumhuriyet tarihinin en büyük desteğini vermiştir” dedi.
Çiftçi borçları yeniden yapılandırılmış, tarımsal kredilerde faiz oranları düşürülmüş, bazı tarımsal girdilerde KDV indirimi yapılmış, mazota ilk kez destek verilmiştir diyen Yemişçi: “Yapılan desteklemeler ile sektörde sürekli büyüme sağlanmış, ülke ekonomisinin büyümesinde tarım lokomotif sektörlerden biri olmuştur. Rakamsal olarak büyümeyi ifade edecek olursak tarım sektöründeki büyüme ve GSMH’ya katkısında yüzde 73 artış olmuştur. Tarımsal ürün ihracatında yüzde 14’lük artış ise bu konudaki hassasiyetimizi gözler önüne sermiştir” diye konuştu.
Yemişçi ayrıca: “Dünya genelinde yaşanan küresel ısınma ve buna bağlı iklim değişiklikleri hepimizce malum. Ülkemizin yer aldığı coğrafi konum da göz önüne alındığında, iklime bağlı sıkıntıların yaşanması dönem dönem kaçınılmaz olmaktadır. İklime bağlı yaşanan olumsuzluklar hepimizi yakından ilgilendirmekle birlikte, özellikle geçimini tarım yoluyla temin etmeye çalışan çiftçimiz için durum hayati önem taşımaktadır. Geçtiğimiz yıl ülke genelinde yaşanan kuraklık sonucunda kaba yem üretiminde düşüş yaşanmış, üreticiler durumdan olumsuz etkilenmiştir. Ayrıca bazı bölgelerimizde hayvan hastalıklarının baş göstermesiyle birlikte et ve süt ürünlerinde kayıplar meydana gelmiştir. Her daim her türlü mağduriyetin üzerine kararlılıkla giderek çözüm üretmeye gayret eden partimiz, iktidara geldiği günden bu yana halkın refah ve huzur içinde yaşaması için gecesini gündüzüne katmış, kazandığı başarılarla da hiçbir zaman rehavete düşmemiştir” şeklinde konuştu.
Yemişçi açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu çerçevede, 3 Nisan 2013 tarihli ve 443 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun değişikliği ile 1163 sayılı kanunla kurulan tarımsal amaçlı kooperatifler ve ortaklarının borçlarının ödenmesine kolaylıklar getirilmiştir. Kanun kapsamında 2015 yılı Ekim ayına kadar ertelenen borçlar, bu tarihten sonra sözleşme faizi üzerinden 5 eşit taksitte ve 5 yılda ödenebilecektir. Kanunla getirilen ödeme kolaylığından yararlanmak isteyen tarımsal kooperatifler ve ortağı durumundaki hemşerilerimiz, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 8 ay içerisinde Tekirdağ ili Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvurabileceklerdir. 6111 sayılı kanun ile yapılandırma hakkı kazanan ancak tekrar muaccel duruma düşen kooperatiflerde bu haktan yararlanabileceklerdir. Ayrıca kredi kullanan ve kefil olan tarımsal amaçlı kooperatif ortaklarına uygulanan eşlerin rızasının aranması şartı da kaldırılmıştır. Bundan böyle kullanılacak olan kredilerde kooperatif ortak ve kefillerinin eşlerinin rızası aranmayacaktır.”
AK Parti Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi: “Kanunun yürürlüğe girmesiyle yeniden yapılandırmayla ödenemez durumda olan kredilerin geri dönüşümü sağlanabilecek ve kooperatif ortağı çiftçilerimiz iktisadi ve sosyal açıdan rahatlamış olacaktır. Çiftçimizin, tarımsal amaçlı kooperatifler ve ortaklarının yüzünü güldürecek olan kanunun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.